Álmaimban Amerika
Lehet, hogy elcsépelt, de ez derült ki: Amerika a lehetőségek országa a fiatalok számára még ma is. Sokan érdeklődtek április 3-án és az előtte levő napokban az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének Tanulás az Egyesült Államokban című internetes fórumán arról, hogyan tudnának kint tanulni.
A kérdésekre Michael Hurley, a nagykövetség közkapcsolati attaséja, Christopher Medalis, az Institute of International Education európai irodájának igazgatója és Litkei Kornélia, a Fullbright tanulmányi tanácsadója válaszolt.
Az USA-ban szívesen várnak minden potenciális továbbtanulót, abban az esetben, ha megígéri, hogy az iskola befejezése után mindenképpen hazajön - derül ki a szakemberek válaszaiból. Jelentős bevétele van az Egyesült Államoknak a külföldi hallgatók fogadásából, évente csaknem 600 ezer diák kezdi tanulmányait valamelyik felsőoktatási intézményükben, ebből körülbelül ezer hallgató tőlünk érkezik. - Ez arányaiban nagyon sok - teszi hozzá Litkei Kornélia. - A kiutazó diákok majdnem fele érettségi után kezdi meg a tanulmányait a tengerentúlon. A többiek posztgraduális képzésre jelentkeznek.
Érdemes itthonról segítséget igénybe venni: a Fullbright bizottság ösztöndíja bármely tanulmányi területre és művészeti ágra szól. Ők segítenek megtalálni a megfelelő intézményt kint, sőt segítenek elrendezni az utazáshoz szükséges papírokat is. De csak diplomásoknak szól ez a lehetőség, a frissen érettségizetteknek más megoldást kell találniuk. Számukra sokkal kevesebb a támogatási lehetőség. A Fullbright pályázatára jelentkezőknek ugyanazon a procedúrán kell átesniük, mint másnak, csak itthon, Magyarországon. Az egyetemi felvételihez hasonló szigorú felmérésen és vízumügyi elbeszélgetésen is. Ha ezt választják: a washingtoni Fullbright kuratórium hagyja jóvá a jelentkezők kiutazását.
A webfórumon feltett kérdésekből kiderül, hogy van, aki nem tudja, mihez kezd majd a kint megszerzett diplomájával, ha haza kell jönnie. Jóval többen vannak, akik a közelébe sem jutottak még ennek: nekik az a gondjuk, hogy minden finanszírozás és pályázat ellenére sem tudnák kifizetni a külföldi tanulmányokat. Más csak nyelvet tanulna odakinn, de arra tényleg nehéz szponzort találni.
Litkei Kornélia szerint a kint megszerzett tudás semmivel sem pótolható: - Az elmúlt években csökkent valamivel az USA-ban hallgató külföldi diákok száma. Az Európai Unió elszívja a tanulni vágyókat: sok ország tandíjmentességet ajánl, dolgozni is könnyebb. Az amerikai tanulmányi vízum mellé ugyanis nem jár munkavállalási engedély, a diák legfeljebb az egyetemi campuson vállalhat munkát.
A legnagyobb kérdőjel az kérdezőkben a vízummal kapcsolatban van: Kinek adnak? Mikor? Mennyi időre? Milyen az interjún kell megfelelni? A válaszokból kiderül: a beszélgetésen azt kell bizonygatni, minden ide köti a jelöltet Magyarországhoz. A meggyőzött konzul a tanulói vízumot maximum öt évre állítja ki. Az okmány lejárta után két évig ilyet nem kaphat a szerencsés tanuló. Vízumért akkor érdemes folyamodni, ha már megvan az úti cél, az egyetem vagy főiskola, ahol tanulni fog a kiutazó.
A sikeres felvételhez - a kinti 3600 egyetem egyikére - magas szintű nyelvtudás kell: az internetes TOEFL nyelvvizsgán legalább 80 és 100 pont között kell teljesíteni, és ezt az eredményt minden kinti intézmény elfogadja. Amint megvannak a papírok és a megfelelő összeg a számlán, az egyetem pedig tárt karokkal várja a magyar diákot, jöhetnek az egyéb ügyek: egészségbiztosítás, munka stb... A fórumon ezekre a problémákra is ajánlottak megoldást a szakemberek.