Cseh radarbázis: nincs megállás

Cseh baloldaliak, környezetvédők több rakétapajzs-ellenes tüntetést is tartottak az elmúlt hetekben. A támaszpont kiszemelt helyszínén, a Prágától alig ötven kilométernyire lévő Trokavce faluban már helyi népszavazást is tartottak tervezett rakétapajzsról, és a kis település nyolcvankét lakója közül nyolcvan nemmel szavazott.

A két baloldali ellenzéki párt - a szocdemek (CSSD) és a kommunisták (KSCM) - többször is javasolták a parlamentben, hogy e fontos kérdésről tartsanak ügydöntő referendumot.

Az ellenzék és a civil szféra egy része tiltakozik, ám a cseh rakétabázis ügye ennek ellenére zavartalanul halad előre. Méghozzá a demokrácia játékszabályainak kölcsönös tiszteletben tartásával. A cseh törvények szerint a helyi voksolások csak akkor lehetnek ügydöntők, ha olyan kérdésről nyilvánítanak véleményt, amely az adott önkormányzat hatáskörébe tartozik. Márpedig a rakétapajzs problémaköre az ország védelmét szolgáló ügy. A baloldali ellenzék indítványát pedig a képviselőház leszavazta.

Ilyen előzmények után Mirek Topolánek kormánya még magabiztosabban tájékoztatta válaszjegyzékben amerikai partnereit, hogy kész a tárgyalások megkezdésére. Egyúttal feltételeket is szabott: a katonai támaszpont kizárólag a hazai jogrend alapján működhet, és a NATO védelmi rendszerébe tartozzék. Az előbbi kérésben máris szót értettek, az utóbbi esetben is megegyezés várható. Már csak azért is, mert a kormánypárti zöldek csak e követelésük teljesítése esetén hajlandók igennel szavazni. Márpedig nélkülük a prágai alsóházban nincs többsége a jelenlegi jobboldali kabinetnek.

Neves közvélemény-kutató intézetek mérései szerint még mindig jelentős (hatvanszázalékos), de fokozatosan csökkenő tendenciát mutat az amerikai tervet ellenzők aránya. Ebben jelentős része van a cseh értelmiségiek - többek között Václav Havel volt államfő - megnyilvánulásainak, akik támogatják az amerikai támaszpontot. Főleg azt hangsúlyozva, hogy a szövetségi tagság nemcsak előnyökkel, hanem kötelezettségekkel is jár.

Nem tétlenkedik a csehországi amerikai nagykövet sem, aki legutóbb a szocdemek kongresszusán is észérvekkel igyekezett meggyőzni a tamáskodó baloldaliakat. Vlasta Parkanová védelmi miniszter határozott véleménye szintén sokat nyom a latban. Az energikus hölgy leszögezte, hogy a döntés joga és egyúttal a felelősség ezúttal is azokat illeti meg, akik a legtöbb információval rendelkeznek. Ezek pedig a parlamenti képviselők - mutatott rá.

A cseh-amerikai szakértők tárgyalásai hónapokig elhúzódhatnak, és a parlamenti ratifikálás ideje alatt is sok víz lefolyik még a Moldván. Ám a szerepek és a hatáskörök világosak, és ezeket szinte senki sem vonja kétségbe; ez is a cseh politikai kultúra része.

Prága, 2007. április

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.