Nem kell gázkonfliktust szítani
Így az osztrák ásványolaj-ipari társaság úgy véli, helyesebb a "vagy-vagy" alternatíva helyett az "is-is" megoldásban gondolkodni. Vagyis Európának több forrásra van szüksége, és kétségtelen tény, hogy nem a Nabucco az egyetlen lehetőség, több európai projekt is a mérlegelés stádiumában van. A szóvivő mérsékelt hangneme annál meglepőbb, mivel a szerdai Die Presse szerint az Európai Unióban aggódnak a földgázellátásban képviselt, s oroszbarátnak mondott magyar álláspont miatt. A konzervatív osztrák lap úgy tudja, hogy Brüsszelben némi csodálkozást, sőt csalódást keltett a magyar pozíció, amely miatt "akár meg is hiúsulhat" az orosz függőségtől szabadulni próbáló közös európai energiapolitika. A lap idézi az osztrák szociáldemokrata európai parlamenti képviselő, Hannes Swoboda véleményét, aki kedden felszólította az EU-bizottságot és az osztrák kormányt, hogy gyakoroljanak nyomást Magyarországra a Nabucco vezeték melletti egyértelmű kiállás érdekében. Az OMV ezzel szemben semmiképpen nem kívánja kommentálni a híreket a magyar kormány puhatolódzásairól, s elhatárolódik az osztrák szociáldemokrata EU-képviselő véleményétől is.
Az OMV persze változatlanul az EU-projekt mögött áll, amelynek magvalósulását nem fogja befolyásolni Magyarország esetleges más irányú elkötelezettsége sem. Ez utóbbi egyébként döntés és bejelentés hiányában egyelőre pusztán spekuláció, amivel az OMV bécsi központjában nem kívánnak foglalkozni.
Ami a Nabucco megépítését illeti: a stratégiai döntés erről 2007-ben vagy 2008-ban várható. Ennek nyomán 2008-ban vagy 2009-ben kezdődhet a kivitelezés, s az első gázszállítmány 2020-ban érkezhet - mondta tudósítónknak az OMV szóvivője.