Levél a NATO-hoz a tubesi-lokátor ellen
Erről Vicze Csilla, a CMM szóvivője tájékoztatta tudósítónkat. Ismert, hogy a HM már elindította a Dél-Dunántúl légterét figyelő radar engedélyezési eljárását, a létesítményt ellenzői viszont nem nyugszanak bele abba, hogy a NATO által finanszírozott beruházás a Pécs fölötti hegycsúcson valósuljon meg. A pécsi mozgalom a NATO-nak címzett levélben közli: szerinte a HM radarról készített hatástanulmánya elhibázott, mert nem veszi figyelembe, hogy az objektum alatt különösen értékes, védett vízbázis húzódik. A CMM úgy véli, hogy amennyiben a radar a Tubesen épül meg, akkor az sérti az elővigyázatosság elvét, hisz a létesítmény egy 160 ezres várost veszélyeztet. A levél fogalmazói megjegyezték: a tubesi építkezés azzal jár, hogy Pécsett erős NATO-ellenesség alakulhat majd ki.
A CMM hasonló levelet már korábban is írt a NATO-nak, ám akkor a katonai szövetség azt válaszolta, hogy a radarépítés a magyar kormány dolga, s ebbe a NATO nem szól bele. A pécsi mozgalom irányítói abban bíznak, hogy a NATO - az újabb levél hatására - változtat eddigi hozzáállásán, és megkéri a magyar kormányt, keressen új helyet a lokátornak.
Vicze Csillától megtudtuk: az elmúlt napokban több pécsi szervezet és mintegy ötven magánszemély jelentkezett be az engedélyezési eljárás ügyfeleként a HM-hez, annak érdekében is, hogy folyamatos tájékoztatást kapjanak a radar engedélyezési eljárásáról. A HM a kérelmeket befogadta. A mozgalom szóvivője azonban hozzátette, hogy valószínűleg így sem juthatnak elegendő információhoz, mivel a HM szolgálati titoknak minősítette a radar teljes tervdokumentációját. A CMM el akarja érni, hogy a HM csak a radar műszaki adatait titkosítsa, ezért a mozgalom megfellebbezi a tikosítást. Ha ezt a HM elutasítja, akkor a CMM bírósághoz fordul a titkosítás feloldása végett.
(Pécsi tudósítónktól)