Bővítenék a választékot
- A folyamatok alapvetően jó irányba hatnak, de vannak még "kihívások" - szögezte le Claude Mandil, a Nemzetközi Ener-
Az egyik legfontosabb tétel a gáz kérdése volt. Manapság a politikát sem kerüli el annak tárgyalása, hogy vajon az Oroszországból vagy a kaszpi térségből érkező gázcsővezetéket "válasszuk-e". Claude Mandil kiállt amellett, hogy Magyarország minél több forrásból szerezzen be gázt; azon aggályok kapcsán, hogy a nem orosz források bizonytalanok, felhívta a figyelmet arra, hogy adataik szerint Oroszországban is csökkenhetnek a gázforrások. Szerinte ezért Magyarországnak az orosz Blue Stream (Kék áramlat) helyett inkább az uniós Nabuccót kellene támogatnia. Mindketten kiálltak azonban a harmadik lehetőség, a horvátországi
Különbség mutatkozott a stratégiai gáztározás megítélésében is. Míg az IEA szerint néhány elképzelés a problémát hosszabb távon és olcsóbban oldaná meg, lapunknak a szakállamtitkár úgy vélte: ezt anynyiban osztja, hogy a most megítéltnél több stratégiai tározó kialakítására nincs szükség. (Mandil ugyanakkor rendkívül pozitívnak nevezte hazánk olajtartalékolási rendszerét. Ez pedig hasonlít a gáz esetében tervezetthez.)
Ettől függetlenül mindketten úgy vélték, hogy Magyarországon csökkenteni kell a gáz arányát az egyéb energiahordozókhoz képest. Mandil az atomenergiát a jövő szempontjából rendkívül fontos forrásnak nevezte, míg Felsmann szerint ez egy "komoly, tárgyalandó opció". A nemzetközi szervezet javasolja hazánknak a vízenergia jelenleginél nagyobb arányú hasznosítását is.
Az IEA határozottan szorgalmazza, hogy a kormány tegye közzé a lakossági áram- és gázpiac ez év július 1-re tervezett megynyitásának feltételeit. Mandil hangsúlyozta, hogy a villanyáram esetében az MVM, a gáznál pedig az E.ON Földgáz olyan piaci szereplő, amelynek dominanciáját meg kell szüntetni. Lapunknak a szakállamtitkár megerősítette: a jogszabály az árampiac esetében július elsejei hatállyal létrejön, de a tényleges verseny csak jövő év elején indul. A gáz esetében pedig a jogszabály eleve az év végén születik meg, és az indulás ott is fél évre rá következik.
Kaszpi olaj jöhet a Dél-Európát átszelő csövön
Az orosz és a közel-keleti kőolajtól való függést lesz hivatott csökkenteni a Páneurópai olajvezeték (angol rövidítéssel PEOP), amely hiányzó szakaszainak megépítéséről tegnap írtak alá nyilatkozatot Zágrábban