A jövő háborúit a vízért vívják, ha ez így megy tovább

Amerikai bírósági ítélet mondja ki, hogy a széndioxid környezetszennyező gáz, mégis csak évek múlva várható a kormányzati reagálás. Ugyanakkor egy új ENSZ-jelentés szól arról, hogy a globális felmelegedés okán csökkenő vízkészletekért háborúk indulhatnak.

2080-ig kipusztulhat a növény és állatfajok negyede, az éghajlatváltozás miatt menekültáradat indulhat és kitörhetnek az első háborúk a vízforrások birtoklásáért - ennyi máris kiszivárgott az ENSZ Kormányközi Klímaváltozási Bizottság (IPCC) jelentésének pénteken bemutatandó második részéből. (A jelentés első részét februárban hozták nyilvánosságra.)

Az ENSZ-bizottság 2080-ig 2,5 Celsius fokos átlaghőmérsékletemelkedéssel számol. A környezetszennyezés, a szmog és a hőhullámok miatt mind több ember küzd majd egészségügyi problémákkal, amelyek egyre változatosabbak lesznek, mert a meleg miatt egzotikus trópusi betegségek is megjelennek majd a korábban mérsékelt éghajlatú területeken.

A klímaváltozás hatására nő a szárazságtól sújtott terület, az éhínség pedig nagyobb valószínűséggel üti fel a fejét és  2080-ra akár 600 millió embert fenyegethet. Az MTI szerint a változások a legszegényebb régiókat érintik leginkább, különösen Afrikát.

Az IPCC becslése szerint 2080-ban 2,3 milliárd ember szenved majd a vízhiány miatt, és a vízforrások ellenőrzése nemzetközi konfliktusok kiváltó oka lehet. Klaus Töpfer, az ENSZ Környezetvédelmi Program (UNEP) korábbi vezetője szerint valószínű, hogy az ideológiai indíttatású háborúk helyét átveszik a víz, művelhető föld, a tiszta levegő miatt kirobbanó fegyveres konfliktusok. A szakértők hatalmas menekültáradatokra számítanak. A szárazság vagy éppen az áradások, pusztító katasztrófák milliókat kényszerítenek majd lakóhelyük elhagyására.

A globális környezetre jelentős hatással lehet az a döntés, amelyet az amerikai legfelsőbb bírósága hozott. A testület úgy foglalt állást, hogy a széndioxid környezetszennyező gáznak minősül, így az amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) korlátozhatja a gépjárművek által kibocsátott káros anyagok mennyiségét. Az egyes elemzők által történelminek nevezett bírósági döntés következtében elhárul az akadály az elől, hogy az Egyesült Államokban is szigorú normákat állapítsanak meg felmelegedést okozó gázok kibocsátására. „A klímaváltozáshoz köthető károk jelentősek és nyilvánvalóak” - fogalmazott a bíróság döntését ismertetve a testület tagja, John Paul Stevens.

Ugyankkor a bírósági döntés még nem jelent cselekvést, évek telhetnek el, amíg az EPA előrelép, ugyanis nem kötelezték a szabályozásra. A George Bush vezette republikánus kormány mindeddig visszautasította a káros gázok korlátozásának a követelését azon az alapon, hogy ez az amerikai gazdaság érdekeit sértené. A bírálók szerint Bush nemcsak lekicsinyítette, hanem igyekezett el is hallgatni azokat a tényeket, amelyek az ember okozta klímaváltozás drámai következményeivel kapcsolatosak.

Aszálysújtotta legelõ Ayuthaya tartomány, Thaiföld, 2005
Aszálysújtotta legelõ Ayuthaya tartomány, Thaiföld, 2005
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.