Több ágy helyett jobb gyógyítás?
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában tegnap átadták a több mint tizenkétmilliárd forintos Auguszta fejlesztési program keretében megvalósult új kardiovaszkuláris és onkológiai klinikai osztályokat, ám az intézmény finanszírozási szerződésében 159 aktív ágy működtetésére nincs fedezet. Fésüs László akadémikus, az egészségtudományi központ elnöke a hétfői ünnepélyes átadáson bejelentette: az intézmény saját erőből fedezi a működtetési költségeit - évente ez másfél-kétmilliárdba kerül - addig, amíg az Egészségügyi Minisztérium nem módosítja az intézmény finanszírozási szerződését.
A debreceni Auguszta-program az első nemzeti fejlesztési terv egyik legnagyobb beruházása, amelyhez az Európai Unió kilencmilliárd forinttal, a kormányzat pedig csaknem kétmilliárddal járult hozzá. Az önrész 1,3 milliárd forint volt. A beruházás keretében több mint 13 ezer négyzetméteren új épületeket emeltek, közülük adták át tegnap a központi betegellátó egységeket. A felszerelésük már elkezdődött, a költözés júniusra fejeződik be.
A debreceni klinikákon az új egészségügyi finanszírozási rendszer szerint összesen 1442 aktív és 89 krónikus ágy van - ezeket támogatja az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) -, de az intézményben további 159 aktív ágy finanszírozása már nem megoldott. Az egészségtudományi központ vezetése és az OEP a múlt hétvégén - záradékkal - aláírta az új finanszírozási szerződést. A záradék szerint a szerződés a jelenlegi tartalommal súlyos helyzetet eredményezhet az észak-alföldi régió betegellátásában és az intézmény működésében. Emiatt a vezetés fönntartja igényét az Auguszta-program támogatási szerződésében vállalt kapacitások ellátására, s az ehhez szükséges 159 klinikai aktív ágyra.
A hétfői átadáson Vojnik Mária szocialista parlamenti képviselő azt mondta: az Egészségügyi Minisztérium és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár felső vezetése hétfő reggel arról biztosította: "az új beruházás finanszírozása és működtetése nem fog akadályba ütközni". Kósa Lajos, Debrecen polgármestere, fideszes parlamenti képviselő érdeklődésünkre viszont azt nyilatkozta: a minisztérium vezetőinek annyi meg nem valósult ígéretük van, hogy most már azt sem lehet elhinni, amit kérdeznek.
A vita lényege látszólag ez. Vagy mégsem? A minisztérium "története" más. A tárca vezetése azon az állásponton van, hogy el kell búcsúzni attól a szemlélettől, amely a fejlesztést mindig és mindenütt az ágyszám mechanikus növelésével kapcsolta össze - a trend ennek éppen az ellenkezője. A korszerűbb berendezések, gyógyító eljárások lehetővé teszik, hogy a beteg minél kevesebb időt töltsön kórházban. Két évtizeddel ezelőtt például egy infarktussal minimum egy hónapig tartott a kórházi kezelés, és sokáig mozdulatlanul kellett feküdni, ma már három nap múlva sétáltatják az embert. Hiba tehát azt sugallni, hogy az unió az ágyszám bővítéséhez kötötte a támogatást - és a minisztérium sem azt ígérte, hogy az eddigi összes ilyen "profilú" ágy a beruházás elkészülte után megmarad Debrecenben. Az alku lényege, hogy a 159 új ágyból az OEP nyolcvanat finanszíroz - a másutt lévő régi, rossz állagú, túlzsúfolt kórtermeket pedig alakítsák át, modernizálják.
Mi marad meg kórházából? Tekintse meg infografikánkat!