Gyógyító kutya

A kutyák, macskák, háziállatok közismerten jó hatással vannak gazdáik pszichéjére, s közvetve testi állapotukra is. Az állattartók körében kevesebb a depresszió, gyorsabban gyógyulnak meg súlyos betegségekből. Egyes kutatások szerint a szívinfarktuson átesettek közül az állatot tartóknak 20 százalékkal magasabbak a túlélési esélyeik.

Akadt olyan türelmes orvos, aki akkor mérte meg páciensei vérnyomását, amikor éppen ölükben dorombolt a macska - átlagosan 20 százalékkal alacsonyabb értékeket talált a macskátlan kontrollcsoporténál. Negyven éve Levinson amerikai pszichológus dolgozta ki eredetileg árva, érzelmileg zavart gyerekek gyógyítására az úgynevezett állatasszisztált terápiát. A sikereken felbuzdulva az állatok jelenlétét, a kutyatartást ma már a felnőtteknél is kihasználják különböző pszichiátriai, sőt krónikus belgyógyászati betegségek gyógyítására.

Az egyik ilyen gyógymódot bevető amerikai kórházban a kutyák 17 százalékkal, míg az emberi látogatók csak két százalékkal csökkentették az epinephrin nevű stresszhormon vérszintjét. Akiket senki sem látogatott, azoknál 7 százalékkal nőtt a hormonszint - a magány az embernél is nagyobb stresszt kiváltó tényező...

Az ember fizikai kondícióját is javítja a napi kutyasétáltatás, a kocogás, a szabad levegőn tartózkodás. Városi környezetben ugyanis naponta minimum háromszor illik kivinni az ebet.

Azért a kutya sem csodaszer. Budapesten állítólag háromszor annyi eb van, mint Bécsben. Egészségi mutatóink mégsem érik el az osztrák fővárosét...

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.