A kínai nagypapa esete felkavarta Párizst

Joga van-e Franciaországban tartózkodni annak, akinek a gyermekét vagy az unokáját beiskolázták? E kérdést most az elnökjelöltek vitatják.

Tanársztrájkot tartottak a múlt héten a párizsi általános iskolákban. Különös incidens zaja tett túl a gyerekzsivajon nemrég a párizsi Rue Rampal-i általános iskolában, már a tanítási idő után. A rendőrség éppen akkor vett őrizetbe egy, az országban törvénytelenül tartózkodó kínai férfit, amikor az unokáját akarta onnan elvinni. Többen a védelmére keltek, a rendőrség könnygázt vetett be, és letartóztatta az iskola igazgatónőjét is, aki szintén a nagypapa pártjára állt.

Jogvédők, antirasszista civilek később tüntetést szerveztek, a szakszervezetek pedig tanársztrájkot hirdettek a párizsi általános iskolákban. A kínai nagypapa ügye közben az elnökválasztási kampány egyik témájává vált: mintegy harmincezer szülő és nagyszülő visszás helyzetére világít rá. A probléma persze nem új: a "megválogatott bevándorlás" politikáját (az ország csak azt fogadja, akire szüksége van) meghirdető Nicolas Sarkozy korábbi belügyminiszter már az elmúlt években is szembesült vele. Tiltakozások nyomására akkor beleegyezett, hogy a prefektúrák a tanév végéig ne hajtsák végre a kitoloncolást azon családok esetében, amelyekben beiskolázott gyerek él.

Hétezer, jogellenesen francia földön tartózkodó szülő papírt is kapott, a többiek viszont a miniszteri körlevél nyomán exlex helyzetbe kerültek. Francois Baroin, a Sarkozyt követő új főbelügyér szerint a beiskolázás nem jogalap a tartózkodásra, a tanév végéig adott mentesség állandó egérutat biztosít, mert mindig jön a következő. Így még július előtt igenis kitoloncolhatnak szülőket.

A szocialisták államfőjelöltjét, Ségolene Royalt - nem először - saját pártja, történetesen élettársa és gyermekeinek apja, Francois Hollande pártfőtitkár igazította helyre. Royal ugyanis úgy vélte, hogy a szülők helyzetét rendezni kell a beiskolázás után, az pedig teljesen elfogadhatatlan, ami a Rue Rampal-i általánosban történt. Ám Hollande világossá tette: a párt nem híve a tömeges "papírosztogatásnak", és ki kell szűrni az olyan visszaéléseket, amikor például turistavízummal érkeznek a szülők, majd iskolába adják a gyereküket.

A szélsőjobbos Jean-Marie Le Pen még az eset előtt világossá tette egy szellemesnek szánt beszédében: ő igazán nem olyan kegyetlen, hogy elválasztaná az idegen gyerekeket a szüleiktől, így aztán távozzanak együtt, mindannyian! 300 ezer fő státusa rendezetlen Franciaországban: kilencven százalékuk nem törvényellenesen érkezett, hanem lejárt a tartózkodási engedélyük, amelyet a helyi prefektúrán nem hoszszabbítottak meg.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.