Illegális szervrablással vádolják Pekinget
Hivatalos kínai statisztikák szerint Peking 41 ezer átültetett szerv gazdájával nem tud elszámolni a 2000 és 2005 között végzett hatvanezer beavatkozásból, de nem ez az egyetlen olyan adat, amely nagyszabású, illegális program létét feltételezi. Kínában átlagosan két hét alatt új májhoz juthat a beteg, míg Kanadában ugyanez nemritkán két-három évbe is beletelik. Mindez Kilgour és Matas szerint azt támasztja alá, hogy nagyszámú élő, potenciális donor áll a hatóságok rendelkezésére szerte az országban.
Transzplantációt hirdető kórházakhoz intézett, rögzített áltelefonok alapján igazolódott be a gyanújuk, hogy a szervek elsődleges forrását a börtönökben és munkatáborokban raboskodó Falunkung-gyakorló kínaiak jelentik. Erről árulkodik az is, hogy egyes elhunyt Falunkung-követők holttestén a családtagok szervrablás nyomait fedezték fel. A méregdrága, 100-180 ezer dollárba kerülő szervek leggyakrabban gazdag külföldi - jellemzően japán, dél-koreai vagy indonéz - vevők testében kötnek ki.
- Kínában tavaly óta létezik olyan törvény, amely a szervátültetést végző intézmények tevékenységét korlátozza, ám senkinek sem érdeke, hogy ezt be is tartsák - érvelt a Népszabadságnak David Matas. Az Európai Parlament napirendjére is felkerült jelentés társszerzője szerint azt szeretnék elérni, hogy a környező országok törvényben tiltsák meg állampolgáraiknak a Kínában végeztetett illegális transzplantációkat, illetve, hogy ne engedélyezzék a kilökődést gátló gyógyszerek Kínába irányuló exportját.