Torz és hamis
Tekintettel arra, hogy a Szovjetunió és a kommunizmus nem létezik immár, következésképp e kettő "visszamászási" esélyei a nullával egyenlők, az orbáni képletből egyedül "az oroszok" rögzülnek. Mi is ez? Politikai rasszizmus?
Az idézett orbániáda alkalmatlan arra, hogy róla racionális diskurzus folyjék. De a mögöttes - ugyanebben az Orbán-beszédben újból, explicit módon megjelenő - gondolat, hogy a Gazprom nevű, államilag ellenőrzött földgáz-monopólium - a hajdani szovjet mintára - egyfajta orosz vazallussá akarná tenni Magyarországot, az igen. Cáfolatszinten, mivelhogy az érvek torzak és hamisak.
Itt van mindjárt az európai és az orosz "észjárás" orbáni szembeállítása. Fogalmam sincs, milyen "Európára" gondol Orbán. Tudniillik létezik egyfelől egy brüsszeli álom: a közös energiapolitika nevében meg kellene szabadulni a nagy kőolaj-, földgáz- és villamosenergia-monopóliumoktól, liberalizálni a piacokat, diverzifikálni a beszerzéseket, a Nabuccóval például; és létezik vele szemben a véres valóság: az Európát uraló német, francia és olasz monopóliumok gyakorlata. A francia GdF-től az olasz ENI-n át a német E.On-ig e monopóliumok "észjárása" hajszálra ugyanolyan, mint a Gazpromé: mindőjük részt, egyre nagyobb részt akar abból, ami a túloldalé. Az orosz óriás a gáz nyugat-európai elosztásából és forgalmazásából, a nyugatiak az oroszországi kitermelésből. Alkuképes ragadozók, igen. És roppant sikeresen üzletelnek egymással!
A Gazprom ez idő szerint az Európai Unió mindhárom nagy, alapító atyjával sok évtizedes szerződéseket tudhat magáénak. Ez egy. Kettő: e szerződések a nemzeti önérdek jegyében fogantak. Csak az oroszok tudnak hosszú távon eleget szállítani ahhoz, hogy a nagy európai gazdaságok földgázigénye teljesüljön. Gyurcsány ugyanezt mondja. Harmadsorban: a megidézett európai monopóliumok - monopóliumok. Nem csak a Gazprom, a többiek is. Amikor Németh Zsolt azt mondja, a Fidesz álláspontja nem Oroszország-ellenesség, hanem "monopóliumellenesség", figyelemmel kéne lennie erre az apróságra is, mert akkor talán a szemhatára a Gazpromon túlra is terjeszkedni volna képes. Negyedszer, ami az állami tulajdonlást illeti: minden kormány kijárója önnön monopóliumainak, teljesen függetlenül attól, tulajdonos-e. Nem csak Putyin "lobbizik" erőszakosan, a többiek is. Ötödször: mi baja van a Fidesznek az orosz állam energiatulajdonlásával, ha ő maga hirdeti leghangosabban: a "stratégiai ágazatokat" minálunk állami kézben kell vagy kellett volna tartani? Van-e "stratégiaibb" szektor, mint az energia, mely ráadásul Oroszország egyetlen kincse? Abból él, jövedelmének 7o százaléka innen - Nyugatról - származik.
A végére van egy ötletem. Ha a Fidesznek most oly édes Brüszszel energiakoncepciója, akkor lássunk munkához! Minthogy az EU "európai észjárása" egyáltalán nem a Nabucco nevű földgáz-vezetékre koncentrál, hanem azt mondja, hogy a monopóliumokat fel kell darabolni, a piacokat meg liberalizálni kell, kezdjük el a munkát a Mollal. Az tudniillik ugyancsak monopólium és magyar.