Prága minden érintettel tárgyal a radarról
A cseh kormányfő Gyurcsány Ferenc meghívására tett kétnapos látogatást Magyarországon. A miniszterelnöki találkozót követően tartott nemzetközi sajtótájékoztatón a Gyurcsány és Mirek Topolánek egyaránt nyugodtnak, nyitottnak, problémamentesnek jellemezte a megbeszéléseket.
Uniós kérdésekről szólva közös közép-európai sikernek mondták a schengeni csatlakozást; továbbá kiemelték a gázszállítások zavartalanságának fontosságát. Ez utóbbit illetően alapelv a kölcsönös előnyösség is. Bejelentették, hogy a visegrádi négyek energia-munkacsoport létrehozását fontolgatják, mivel megítélésük szerint a V4 keretei között eredményesebb érdekérvényesítésre nyílik lehetőség az energetikában, mint külön-külön. Annál inkább, mivel a többi V4-ország is hasonló gondokkal küzd: valamennyiüknek szüksége van az energiaproblémák hosszú távú megoldására és részben függési helyzet alakult ki e tekintetben.
Gyurcsány Ferenc nagyon korrektnek mondta az amerikai radarrendszer csehországi elhelyezésével kapcsolatos prágai álláspontot. Hozzátette: mind Varsónak, mind Prágának joga van kétoldalú szerződést kötni az amerikai rakétavédelmi rendszerhez való kapcsolódásról. Ugyanakkor - minthogy a térséget érintő közös ügyről van szó, amelynek célja Európa védelme - érthető az igény a NATO-n belüli konzultációkra.
A cseh miniszterelnök Magyarország részéről nem tapasztalt "erős ellenérzéseket" a csehországi radarügyben, és ennek kapcsán utalást tett a Tubesen telepítendő NATO-radarállomásra. Közben Topolánek orosz nyomásgyakorlást észrevételezett; ezt annak tudta be, hogy Moszkva attól tart: elveszíti befolyását a térségben.
- Az amerikai rakétavédelmi szisztéma egyes elemeinek csehországi elhelyezését NATO-szinten tárgyaljuk majd, hogy be tudjuk építeni az észak-atlanti szövetség majdani védelmi rendszerébe. - hangsúlyozta a cseh politikus. Emellett Prága konzultál Oroszországgal is. A megbeszélések paramétereit Csehország a maga részéről már rögzítette.
Topolánek szükségesnek tartotta megjegyezni: radarügyben ő kész helyzetet örökölt, mivel az előkészítő munkát az előző cseh kormányok elvégezték és évekkel ezelőtt kialakult már az az álláspont, amelyhez kormányfőként tartja magát. Az ügyben két szerződésre van kilátás: az egyik a felvetődő nemzetbiztonsági problémák megoldására hivatott, a másik a radartelepítés jogi környezetét rendezné.