Hankook gumigyár: a Fideszes Dorkota feljelentést tett
"Néhány dörzsölt kormányközeli üzletember" milliárdos haszonra tett szert, miközben a város önkormányzatát kisemmizték - vélekedett az ellenzéki képviselő.
Dorkota Lajos elmondta: a földterületek magánszemélyeknek történt eladásakor a Hankook mint vevő már jelen volt, és így 300 millió forinttal rövidítették meg az önkormányzatot. A vételár fedezete a Kóka János gazdasági miniszter által biztosított állami támogatás volt - fűzte hozzá.
A politikus ismertetése szerint a szocialista többségű önkormányzat döntésével közel két hónapig a polgármester egy személyben járt el, így történhetett meg, hogy 2006. január 9-én húsz hektárnyi földterületet apportált egy négy magánszemély által létrehozott kft-be 176 millió forint értékben. Ez a húsz hektár hozzátartozik a Hankook gumigyár 56 hektáros területéhez - mondta.
Dorkota Lajos közölte: az apportálás után két nappal ugyanezeket a földterületeket törzstőke-leszállítással kivették a kft-ből, és kizárólag a magánszemélyek tulajdonában maradtak.
A kormányközeli üzletemberek rövid fél év alatt több mint egymilliárd forint haszonra tettek szert - jegyezte meg.
A fideszes politikus szerint Kóka János tárcája egy olyan szerződéses megállapodást is vállalt, hogy biztosítják a gyors hatósági ügymenetet, tehát a hatóságokat utasítanak, kérnek fel, hogy a jogszabályokban előírt határidőknél gyorsabban intézkedjenek. Hozzátette: mind a földhivatalnál, mind a cégbíróságnál felmerül az a gyanú, hogy megsértették a hatályos törvényeket.
"Ha belegondolunk, hogy mire is gondolhatott Medgyessy Péter korábbi miniszterelnök, hogy az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel, akkor úgy érzem (...), talán most már tudhatjuk a választ" - fogalmazott.
Dorkota Lajos azt mondta: ezekben az ügyekben a polgármester nem járhatott volna el egy személyben, csak a közgyűléssel együtt dönthetett volna, de a szocialista többségű testület döntésével felfüggesztették az szervezeti és működési szabályzatot (szmsz).
A fideszes politikus kitért arra: a város vagyongazdálkodásáról szóló rendelet szerint húszmillió forint fölött pályázati úton lehet földterületet értékesíteni, de az szmsz felfüggesztésével kijátszották ezt a szabályt. Ha pályázatot írtak volna ki, nem biztos, hogy ugyanez a négy magánszemély szerzi meg a földterületeket - közölte.
(MTI)