Gyurcsány a rakétavédelmi rendszerről tárgyalt Topolánekkel
Ezt a cseh miniszterelnök mondta pénteken Budapesten sajtótájékoztatón, miután tárgyalt Gyurcsány Ferenc kormányfővel. "A rendszer egyes elemeinek csehországi telepítésének témáját a NATO szintjén fogjuk tárgyalni, hogy be tudjuk majd építeni az észak-atlanti szövetség majdani védelmi rendszerébe" - közölte Mirek Topolánek, aki kétnapos hivatalos látogatáson tartózkodik Magyarországon.
Kiemelte: Oroszország részéről tapasztalhat nyomásgyakorlás az ügyben, mert Moszkva úgy érzi, elveszítheti befolyását a térségben, ezt tükrözik az európai viták.
Gyurcsány Ferenc a téma kapcsán hangsúlyozta: bár az amerikai radart Csehországba, más elemeket Lengyelországba terveznek telepíteni, nem kétséges, hogy azok nemcsak e két országot, hanem Európa jelentős részét védik majd.
Az MTI érdeklődésére - mi volt a legfőbb motiváció Csehország számára, hogy a rakétavédelmi rendszerhez kapcsolódó tárgyalások megkezdéséről döntött - Mirek Topolánek azt mondta, erre nem tud pontosan válaszolni, mivel az előkészítést az előző három kormány végezte el, és már négy éve kialakult egy álláspont az ügyben, amihez ő is tartja magát.
Mirek Topolánek kitért arra, hogy előreláthatóan egy évet vehet igénybe, mire a cseh parlament a ratifikációról dönthet e kérdésben. Hozzátette, két szerződésre várnak: az egyik a nemzetbiztonsági kérdéseket rendezné, a másik a NATO-SOFA (Status of Forces Agreement) megállapodás, amelyik megoldja az amerikai radar Csehországba helyezésének jogi környezetét.
"Egyelőre a tárgyalások megkezdéséről döntöttünk, még az elején tart a folyamat" - hangsúlyozta a cseh kormányfő. Megjegyezte, Csehországnak ugyanúgy joga van ilyen kétoldalú szerződést kötni, mint ahogy annak idején így tett Spanyolország, Belgium vagy Nagy-Britannia is, akár levegőből, akár tenger felől érkező fenyegetés ellen.
Gyurcsány Ferenc korrektnek nevezte a cseh kormány magatartását, azt, hogy elfogadta azt a felvetést, a kérdést a NATO keretein belül beszéljék meg. Topolánek kérdésre válaszolva azt mondta, a rakétavédelmi rendszer kapcsán a tárgyalások során nem érzett magyar ellenállást.
Kiemelt téma volt a Gyurcsány-Topolánek találkozón az energiapolitika. A cseh miniszterelnök ambiciózusnak nevezte a vonatkozó európai uniós terveket. "A gázszállítások biztosítása, a lakosság zavartalan ellátása közös érdek" - fogalmazott Mirek Topolánek.
A téma kapcsán Gyurcsány Ferenc bejelentette: a cseh fél kezdeményezi, hogy a visegrádi együttműködés (V4) keretében energia-munkacsoport alakuljon. Mint mondta, a V4 keretében jóval eredményesebben kezelhető az érdekérvényesítés az energetikában, mint külön-külön.
Prága a küszöbön álló cseh V4-elnökség önálló témájává kívánja teszi az energetikát, és a témának természetesen a 2009-ben esedékes cseh EU-elnökség idején is nagy teret fog szentelni. Topolánek az új tagországok közös sikerének nevezte, hogy - némi nyomásgyakorlásra - idén részeseivé válnak a schengeni rendszernek.
Az európai alkotmányszerződés jövője kapcsán a cseh kormányfő azt mondta, arra kell törekedni, hogy olyan dokumentumot vagy kiegészítést fogadjanak el, ami az unió további bővítését és az intézményi rendszer jobb átláthatóságát, a demokrácia magasabb fokát segíti elő, valamint közelebb hozza az EU-t a polgárokhoz.
Ami a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat illeti, a kereskedelmi forgalom gyorsan nő - 20 százalék feletti mértékben - az elmúlt időszakban és idén akár a félmilliárd eurót is elérheti a magyar aktívum. Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy Magyarországról négyszer annyi tőkebefektetés érkezett Csehországba, mint fordítva.
A sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy a két miniszterelnök csütörtök este egy pesti kocsmában töltött el együtt három órát. Mirek Topolánek igen elégedetten nyilatkozott az ott elfogyasztott sörről.
(MTI)