Energiatakarékosság: mától indul a hajsza a támogatásért

A gazdasági minisztérium honlapján mától elérhetőek az idei lakossági energiahatékonysági pályázat részletei. Az előző évek tapasztalatai alapján érdemes nagyon sietni, mert hamar elfogy a pénz.

Ma délben kerül fel a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) honlapjára a lakások energiatakarékossági és megújuló energiát felhasználó berendezésekkel történő felújításának pontos pályázati feltételei. A lapunk által megismert anyag pontosítja a már eddig is nyilvánosságra került feltételeket. E szerint magánszemélyek, lakásszövetkezetek és társasházak pályázhatnak.

Az "A" pályázat keretében támogatható 1994 előtt, hagyományos technológiával épült lakóházak homlokzatának, tetőterének, födémének utólagos hőszigetelése, (nyílászárók esetén a csere is); meglévő fűtési, illetve melegvíz-ellátási berendezések korszerűsítése, energiatakarékos cseréje, illetve meglévő melegvíz-ellátási berendezéseinek korszerűsítése, energiatakarékos cseréje. Ennek segítségével elvileg a távfűtésről is le lehet válni, de csak "indokolt" (és számos dokumentummal igazolt) esetben.

A "B" pályázatban a lakossági megújulóenergia-felhasználás növelése érdekében bármilyen lakóépületre (például panel vagy új építésű esetén) is lehet kérni a támogatást. A lehetőség széles körű: megújuló energiaforrásokkal előállított hőenergia, áramtermelő egységek létesítése, a biomassza-, a geotermikus és a szélenergia felhasználásának fokozása, nem villamosenergia-hálózatra történő termelés esetén szerves hulladék energetikai felhasználásának növelése, aktív és paszszív napenergia-hasznosítás (például napkollektorok, napelemek), megújuló energiával üzemelő alternatív, földgázt kiváltó berendezések, hőszivatytyúk létesítése.

A két pályázat keretén belül külön-külön is lehet vissza nem térítendő támogatást kérni. Ez mindkét esetben a beruházási költség legfeljebb 15 százaléka, lakásonként maximum 265 ezer forint. (Egy célon belül a különböző beruházások összesen nem kaphatnak több pénzt.) Tavaly még 30 százalékot tett ki a támogatás mértéke, viszont kisebb volt a keret, így az idei 2,6 milliárdból várhatóan sokkal többen kaphatnak állami pénzt.

A pályázaton igényelhető kedvező (jelenleg 6,5 százalékos) kamatozású hitel is, amelyet az MFB kereskedelmi bankokon keresztül nyújt. Ha valaki kap vissza nem térítendő támogatást, akkor a legmagasabb felvehető összeg energiatakarékosságra 1,5 millió, megújuló energiák esetében 3,735 millió forint. E pályázat útján van lehetőség arra is (leginkább ha valamilyen okból elesünk a támogatástól), hogy csak a hitelre tartsunk igényt. Ekkor a két felső határ 1,765 millió, illetve 4 millió forint.

Az űrlapok az internetről tölthetők le, például a GKM vagy az Energia Központ honlapjáról (www.gkm.gov.hu, www.energiakozpont.hu). A kérvény április 10-től nyújtható be az Energia Központ Kht. címére (1476 Budapest, Pf. 288) feladott, NEP-2007 jellel ellátott borítékban. (Ebben egy "E" jelű eredetit és két másolatot kell elhelyezni az összes dokumentumról.) A jelentkezéseket személyesen nem lehet átadni. A döntést az Energia Központ a pályázatban foglalt adatok alapján hozza meg: tartalmi hiba esetén azonnali az elutasítás, a formai hiányosságokat a jelentkezőnek egyszer van lehetősége orvosolni. A pályázat odaítélésekor a beérkezési sorrend számít; az elbírálók elsősorban az energetikai célok megvalósulásának függvényében döntenek, akár úgy, hogy csak csökkentett összeg kiutalását támogatják. (Az energetikai céloknak megfelelően számos mellékletet kell csatolni, ugyanakkor magát a beadványt nem kell szakembernek ellenjegyeznie.) A központ 90 napon belüli döntést ígér, kivéve, ha ezt a "tömegszerű" jelentkezés nem "lehetetleníti el". (Erre van esély.) Ha az állami támogatási keret kifogy, arról közleményt jelentenek meg. (Ekkortól még él a hitelfelvételi lehetőség.)

A 67 oldalas dokumentáció alapján bizton állíthatjuk: igen komoly adminisztrációra és utánjárásra kell számítania annak, aki állami támogatással akar belevágni az - áfa mértékét sem fedező támogatást ígérő - beruházásokba. Az építkezés kevés kivételtől eltekintve a levél feladása előtt nem kezdhető el (ilyen számla később nem érvényesíthető). A valóságnak megfelelően kitöltött pályázathoz csatolni kell például a kivitelező vagy tervező által aláírt műszaki megfelelőségi nyilatkozatot, a pályázó nevére és a beruházás címére szóló árajánlatot, magánszemély esetében hiteles tulajdoni lap másolatát, a szükséges hatósági engedélyek másolatát.

A levél feladását követően - saját felelősségre - már elkezdhetjük az építkezést. A tervezett vagy megvalósulás alatt lévő beruházást a központ képviselői előzetesen és közben is ellenőrizhetik. Csak új, piaci áron, számla ellenében vásárolt berendezések építhetők be. A fejlesztést öt évig nem szabad megváltoztatni, és az ingatlan is csak akkor adható el, ha ehhez a támogató hozzájárul.

A támogatást a beruházás végén, az összes olyan számla ellenében folyósítják, amelyek a szerződés szerinti cél megvalósulását szolgálják. Ehhez számos egyéb igazolást is csatolni kell, de ennek áttanulmányozásához már a GKM internetes oldalát ajánljuk.

Nem kaphat támogatást, aki hamis adatot ad meg, lejárt köztartozása van, nincsenek meg a hatósági engedélyei, nem szerepel tulajdonosként a tulajdoni lapon, széljegyen. Nem jár pénz, ha az ingatlan nem per- és igénymentes (a jelzálog nem tartozik ide), ha a lakóközösség csőd, felszámolás vagy végelszámolás alatt áll, vagy feketén dolgoztatott. Kizáró ok, ha valaki korábban nyert hasonló pályázaton, de a saját hibájából nem kapott pénzt, vagy állami, EU-támogatás kapcsán nem teljesítette kötelezettségét. A pályázat nyaralóra, hétvégi házra nem vonatkozik.

Hálót adtak az érdeklődőknek

Csapadékvíz háztartási hasznosítására a támogatás igénybe vehető-e? - érdeklődött petya-10 a minisztériumi honlap fórumoldalán. Ez is mutatja, hogy a gazdasági tárca a pályázat kapcsán - feltehetőleg a tavalyi tapasztalatok alapján - elsősorban az interneten keresztüli informálódást ajánlja az érdeklődőknek. A minisztérium internetes oldalának fórumán bárki tehet fel kérdést úgy, hogy azt meg is válaszolják. (Bár a szolgáltatás néhány hozzászólója erősen hiányolja a válaszokat.) Petya mindenesetre megtudta, hogy ő nem kaphat támogatást. Az internetes tájékoztatás mellett az Energia Központnál néhány fővel működik telefonos és személyes ügyfélszolgálat is. Ennek száma (06-1) 456-43-02, vagy (06-1) 456-43-88; a fax (06-1) 456-43-01. Címük: Budapest, IX. Ráday u. 42-44., II. emelet 219. Az ügyfélfogadási idő hétfőn, kedden reggel 9 és délután 3, szerdán 9 és este 6, csütörtökön 9 és 12 óra között van. Elektronikus levélcímük: ugyfelszolgalat@energiakozpont.hu. A hitellel kapcsolatban az MFB 06-40-555-555-ös számát ajánlják.

Életben marad az Energia Központ

Lapunk információi szerint a kormány úgy döntött, az eredeti tervekel ellentétben mégsem zár be az Energia Központ Kht. A kabinet tavaly év közepén - több más háttérintézménnyel együtt - ennek a társaságnak is a megszüntetéséről is határozott. Az elmúlt hónapokban azonban állítólag a kormány tagjai meggyőződtek arról, hogy a központ tevékenységének (ilyen például az energetikai tárgyú támogatások, mint például a mostani elosztása) pótlására a jelenleginél csak rosszabb megoldás születhet.

Ez az ablak megérett a cserére - és a támogatásra is
Ez az ablak megérett a cserére - és a támogatásra is
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.