Varga, Veres: Nem lesz nagy adócsökkentés

Nagyarányú adócsökkentésről nem lehet szó, a gazdaság fehérítése lehet a célja az adóváltoztatásoknak - ebben egyetértett a kormány és a Fidesz pénzügyi vezetője. Veres János pénzügyminiszter olyan adóreform-elképzelésről beszélt, amelyben a munkáltatói járulékokkal bruttósítanák fel a béreket.

Ma benyújtja a kormány az elvárt adó helyébe lépő ellenőrzés-szigorítási rend tervezetét a parlamentnek - közölte Veres János pénzügyminiszter a Pénzügykutató adóreformról folytatott csütörtöki konferenciáján. Azt a miniszter mára ígérte, hogy elszámolnak azzal a 60 milliárd forinttal, ami az elvárt adó kiesése miatt hiányzik - az összegnek ugyanis csak kis részét pótolhatja (főleg az idén) a rigorózusabb ellenőrzés. Arra azonban már csak Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes elnöke, volt pénzügyminiszter hívta fel a figyelmet: eleve eléggé túlzó volt a 60 milliárdos becslés. Ez - még az eredeti, minden kis nyereségű vagy vállalkozás által fizetendő elvárt adóval számolva is - azt jelenti: a veszteséges cégeknek és egyéni vállalkozásoknak átlagosan 60 millió forint körüli árbevételük kell legyen, és ennek alapján átlagosan évi 180 ezer forintnyi elvárt adót kellene fizetniük.

Abban persze a vita szereplői egyetértettek, hogy az adóreform egyik fontos kulcsa a gazdaság fehérítése - azt azonban már másként ítélték meg, minderre hogyan kellene törekedni. A pénzügyminiszter szerint az elvárt adó az egyik lépés, és annak az illegális foglalkozás lehetőségeinek csökkentése, az ellenőrzések fokozása. Varga úgy vélte: a jövedelemeltitkolás ellen ható kormányzati lépéseket kellene visszavonni: vagyis visszaállítani a családi adókedvezményt (mert ekkor érdek a bevallott kereset), és eltörölni a jövedelemalapú gázártámogatást (mert ekkor nem lesz érdek a jövedelem eltitkolása).

Veres János azt mondta: folyik az adóreform előkészítése, ám erről sokat nem mondhat. Annyit azonban hangsúlyozott: jelentős adómérséklésről nem lehet szó, hiszen a költségvetés kiadásainak fedezéséhez szükség van a mai szintnél nem sokkal kisebb adóbevételre. Szerinte a személyi jövedelemadó-kedvezmények esetleges további szűkítése (már úgysem tudják igénybe venni sokan ezeket a korlátozások miatt), illetve az ökoadók bevezetése jelenthet fedezetet az élőmunka terheinek további csökkentésére. Ez egyszerűsítéssel is párosulhat - mondta Veres, aki beszélt egy olyan elképzelésről, amely szerint egységesen kellene meghatározni a jövedelemadó és a járulék alapját (ma ez nem így van), és esetleg szó lehetne a "munkáltatók és a munkavállalók járulékterheinek közös megfogalmazásáról". Értsd: a munkáltatói járulékkal "bruttósítanák fel" a kereseteket, amelyeket ezután egységes levonás terhelne. Veres szerint az általa elmondottakról egyetértés alakult ki a koalíción belül is, bár a technikai kérdésekről még vannak viták.

Varga Mihály is azt mondta: ma már nem vagyunk abban a helyzetben, hogy nagy adóreform-elképzeléseket reálisan vázolni lehessen. Közölte: a Fidesznek valószínűleg el kell hagynia a radikális jelzőt az adócsökkentés elől, radikális mérséklésre ugyanis nem lesz lehetőség. Ő hat kisebb lépést javasolt a kormánynak, ezek között szerepelt az ökoadók bevezetése (ő csomagolási díjra és a gépjárművek nagyobb adóztatására gondolt). Valamint többek közt azt, hogy a megtakarítások jegyében meg kellene szüntetni a helyi adóhatóságokat (a helyi adókat így az APEH szedhetné, majd utalhatná át a települések járandóságát).

Vámosi-Nagy Szabolcs volt APEH-elnökhelyettes, az Ernst and Young igazgatója, László Csaba volt pénzügyminiszter, a KPMG partnere, Veres János és  Varga Mihály. A részletekben nincs egység
Vámosi-Nagy Szabolcs volt APEH-elnökhelyettes, az Ernst and Young igazgatója, László Csaba volt pénzügyminiszter, a KPMG partnere, Veres János és Varga Mihály. A részletekben nincs egység
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.