Búcsú a gyerekfülészettől

Április első napjától bezár a Budai Gyerekkórház fül-orr-gégészeti osztálya is. A műtéteket is a Duna másik oldalán végzik. Dr. Lellei István osztályvezető főorvos sorra mondja vissza az operációra kiírt gyerekeket.

A Budai Gyermekkórház hétfőtől nem rendelkezik többé aktív ággyal, vagyis csak krónikus kisbetegeket láthatnak el. Ilyen pedig a fül-orr-gégészetben nincs. Búcsúzik a kórháztól az osztályon dolgozó hat szakorvos, az anaszteziológus, a műtősök. Bár van kapacitás, felszerelt műtő és kórtermek, ügyeleti vizsgáló, a szülők ezentúl Pesten találnak orvoslást. - A fül-orr-gégészeti és idegen test - vagyis lenyelt tárgyak eltávolítása - miatti ügyeletek negyedét mi láttuk el a fővárosban. Rendelkezünk a szükséges szakmai és technikai feltételekkel, mégis csak a sajtóból értesültünk a változásokról. Hivatalos értesítést nem kaptunk, ahogy munkaviszonyunkat, megszüntető írást sem - mondja Lellei főorvos, aki szerint sem a Bethesda, sem a Heim Pál Gyermekkórház nem tud az eddiginél több ügyeletet ellátni. - A vasárnapi ügyeletet még megcsináljuk, de pénzt már nem kapunk érte. Csak azért vállaljuk el, mert nem értesítettek arról sem, hogy az elsejét hogyan értelmezik. Nem szeretnék az a nyuszi lenni, aki azért is kap, ha van kalapja, meg azért is, ha nincs. A remény hal meg utoljára. Gyakorlatilag hétfőtől egész Budán megszűnik a gyermek fül-orr-gégészet és az ehhez kapcsolódó ügyelet. A kórházunk száz krónikus ággyal működik tovább. Szolnoki Andrea, a Fővárosi Önkormányzat egészségügyi bizottságának elnöke dolgozta ki a budapesti kórházak ágyreformját, ezért neki írtam még egy levelet kétségbeesésünkben.

- Ha hétfő délelőtt betoppan egy anyuka azzal, hogy a kisfia lenyelte a kabátgombot, még akkor is el kell küldenem, ha a gyerek fuldoklik - közli a tényeket a 40 éve dolgozó szakorvos, akiről sokan azt hiszik, numizmatikus. Kórházi szobája falát fémpénzek borítják. - 1964-óta tettük el elődömmel a lenyelt tárgyakat - s mutatja például az ötéves fiú torkából kiszedett karácsonyfa kampót, lendkerekes autó felhúzó kulcsát, ötágú csillag jelvényt és a lyukas kétfillérest a tárló apró zacskóiban. - Van itt kabátgomb, függönycsipesz, fogszabályzó drót is. A legsúlyosabb esetem egy kisfiú volt, aki a falvédőből kiszedett három rajzszeget nyelt le, de sikerült ezeket is kiszedni. Amikor az idegen tárgy a gégéből a hörgőbe jut, akkor okozhat fulladást. Egy és hat év közötti gyerekek kerülnek legtöbbször ilyesféle bajba. Ezek kioperálása egyik specialitásunk - mondja a főorvos, aki bár szívesen dolgozna még, nyugdíjba megy. Az egyik a kollégája hallókészülék-gyártó cégéhez szegődik.

Baloghné ötéves ikreivel érkezett orvoshoz évek óta ide jártak. Zsolt 30, Lívia 20 százalékos halláscsökkent. - Mindkét gyereknek ki kéne venni az orrmanduláját, ennyi az egész gond, ettől hallanak rosszul - közli az anyukával Lellei doktor a diagnózist, de hozzáteszi, ebben a kórházban már nem lehet! A többi, műtétre kiírt csöppséget is le kell mondania. A szülő két nyolcadik kerületi klinika közül választhat a pesti oldalon. - Nem hiszem el, hogy ezzel spórol a költségvetés, mert a kórházi ágyak száma nem csökkent és a műtéteket is el kell végezni valahol. Akadnak a reformnak ésszerű elemei, de ezzel nem értek egyet - méltatlankodik az édesanya, aki szeretne olyan kórházban kerülni ikreivel, ahol velük lehet a műtét után. Itt a Budai Gyerekkórházban volt anyás szoba is, műtő, szakemberek, akik most végleg elbúcsúznak a gyerekfülektől.

Lellei fõorvos a lenyelt tárgyak gyûjteményével
Lellei fõorvos a lenyelt tárgyak gyûjteményével
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.