A Fidesz-kórházak kizárnák a magántőkét

Nonprofit szervezeti formába "vonulnak" júliustól a fideszes önkormányzatok kórházai, hogy megmentsék az ellátást a "karvalytőkétől". Ám valami baj lehet: a döntést a kormányzat üdvözli.

- Ez az utolsó pillanat, és az utolsó eszköz. Mi tárgyalni szeretnénk, de a kormány erőszakossága miatt kénytelenek vagyunk ezeket a lépéseket megtenni - érvelt Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke tegnap, amikor bejelentette: a pártja által vezetett önkormányzatok július 1-jétől nonprofit gazdasági társaságokká alakítják kórházaikat. Ezzel a privatizáció lehetőségét kívánják megakadályozni. nonprofit társaságként működnek tovább. Magántőke így nem léphet be a rendszerbe, hiszen nonprofit társaságból nem lehet kivinni jövedelmet. Az átalakított kórházakba társtulajdonosként viszont be akarják vonni az orvosokat és az egészségügyi dolgozókat.

Minthogy a kormány deklaráltan nem akar privatizálni, semmi nem akadályozta meg abban, hogy üdvözölje a Fidesz bejelentését, amit viszont párton belül nem mindenki ért.

- A biztosítóval a szerződéseket így is, úgy is alá kell írni, az pedig, hogy nonprofit egy szervezet, semmilyen biztosítékot nem jelent arra, hogy áttételesen ne jelenjen meg az üzleti érdekeltség - mondta érdeklődésünkre egy fideszes egészségpolitikus.

Csáky András, az MDF szakembere politikai lufiként értékeli a döntést.

- Mind ez, mind az ingatlanok értékesítése ellen kezdeményezett népszavazás érdekes, hisz azok az önkormányzatok rendelkeznek az intézmények fölött, amelyek több mint fele Fidesz irányítás alatt áll. Mintha a párt nem bízna saját önkormányzataiban - fogalmazott Csáky András.

A szaktárca államtitkára, Horváth Ágnes szerint a Fideszben felülkerekedett a felelősségérzet, és belátja: a struktúraátalakítás szükséges. Az pedig, hogy innentől kezdve megjelenik-e a kórházak működtetésében a vállalkozói szellem, csak a városvezetésen múlik, ahogy eddig is voltak olyan fideszes önkormányzatok, melyek privatizálták a kórház működtetését. - Ezzel az átalakítással viszont értelmét veszti a népszavazási kezdeményezés - tette még hozzá az államtitkár.

- Ha a fideszes többségű önkormányzatok nem akarják, hogy a tulajdonukban lévő kórházakat privatizálják, egyszerűen nemet mondhatnak.

Azonban, ha ezek az intézmények nonprofit társaságokká válnak, akkor nem szerződhetnek magáncégekkel az egészségügyi ellátásra. Igaz, egy új testület bármikor meg is szüntetheti a nonprofit társaságot, és belevághat a szolgáltatás értékesítésébe - mondta a Magyar Rádióban Skultéty László, a GKI Egészségügy-kutató ügyvezető igazgatója, aki szerint 10-15 éves üzemeltetési szerződés megkötésével be lehet betonozni a nonprofit társaságot, de csak elméletileg.

A Fidesz és a KDNP visszavonja a vizitdíjra vonatkozó korábbi népszavazási kérdését, és arra kérte az Országos Választási Bizottságot (OVB), hogy csütörtök délutáni ülésén már az újrafogalmazott kérdést tűzze napirendre - mondta tegnap Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója.

Az OVB ezt tegnap mégsem tárgyalta. Az újrafogalmazott kérdésben már időpont-meghatározás is szerepel: a népszavazást követő év első napjától töröltetné el a vizitdíjat.

A tandíj eltörléséről szóló, az Alkotmánybíróság által visszaküldött kérdésről az OVB tegnap este döntött: a kezdeményezést ismét elutasította.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.