Ausztriában a verespataki bányacég elnöke "Az év menedzsere"
A díjjal a cégvezető vállalati szociális és környezeti felelősség terén nyújtott kimagasló teljesítményét kívánta elismerni az osztrák zsűri.
Az indoklás szerint Hill úr érdemei között szerepel az, hogy nyitott és transzparens vállalatirányítási módszereket vezetett be. Továbbá olyan szakértőket vont be a bányaprojektbe, akiknek a működése tökéletesen összhangban van az uniós és nemzetközi normákkal. Említést tesz az indoklás azon szociális programokról, amelyek a leendő bánya helyszínén segítik a lakosságot.
Az adományozók azt is hozzátették, hogy a verespataki bánya a jövő bányászati iparágának a modellje lehet.
Az elsimerés azért feltűnő, mert éppen az indoklásban említett tényezőkben érték a legsúlyosabb támadások a céget. A több hegy totális megsemmisítésével, egy falu kitelepítésével és egy óriási mérgező tó hátrahagyásával járó aranybánya-projekt nehezen minősíthető környezetbarátnak. Az terv körül évek óta zajló huzavona alaposan megviselte a helybéli lakosságot, amelynek tagjait különféle módszerekkel próbálják költözésre bírni a cég emberei, hogy a falu helyén megindulhasson a kitermelés.
Botrányok voltak amiatt is, mert kiderült, hogy a projekt környezeti hatásainak független vizsgálatában olyanok is részt vesznek, akik így-úgy érdekeltek magának a termelésnek a beindulásában. Erről februrában a Népszabadság is beszámolt.
A Greenpeace felszólította Persányi Miklós környezetvédelmi minisztert, hogy a tárca minden lehetséges diplomáciai eszközzel lépjen fel annak érdekében, hogy a díjat odaítélő zsűrit tájékoztassák a verespataki aranybánya beruházás környezeti és társadalmi kockázatairól és ezek ismeretében gondolják újra döntésüket!
"Az osztrák parlament elnöke összetéveszthette a díjazás napját április elsejével, de nagyon rossz tréfának tartjuk, hogy a Verespatak monoindusztriális zónává minősítését elérő, lakóinak, templomainak, páratlan régészeti emlékeinek teljes kitelepítését és lerombolását tervező valamint egy határokon átnyúló potenciális környezeti katasztrófa előidézésért körmeszakadtáig küzdő aranybánya cég elnökének ilyen díjat adjanak át!" - véli Nemes Noémi, a Greenpeace munkatársa.
A jószomszédi szolidaritás teljes hiányáról tesz tanúbizonyságot az osztrák parlament, mikor a nagybányai ciánkatasztrófa hatásainak tudatában és a magyar közvélemény verespataki aranybányát egyöntetűen elutasító fellépése ellenére egy ilyen díj átadásával is bátorítja a román kormányt, hogy a bánya nyitásához szükséges engedélyeket megadja - áll a nemzetközi környezetvédő szervezet közleményében.