Szemét-ügy: az elszállítás teljesen német felelősség
A Római Szerződés 50. évfordulója alkalmából Magyarországra látogató miniszter jelezte, hogy az ügyben osztja a magyar kormány álláspontját. Hozzátette: ugyanakkor jogilag nem tud Magyarország segítségére lenni, hiszen az ügyben nem a szövetségi kormány, hanem a tartományi kormányok illetékesek.
Erdey György, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára, a témáért felelős miniszteri biztos korábban arról tájékoztatta a sajtót, hogy a szemétbálák kétharmadáért bizonyítottan felelős Baden-Württemberg tartomány március elején Magyarországon tájékozódó hatósági képviselői a visszaszállítás kapcsán 50-50 százalékos közös költségviselést ajánlottak a magyar hatóságok számára.
A tárgyalások még folytatódnak, mert Baden-Württemberg egyelőre az onnan származó 3.200 tonna szemétből csak 1.800 tonna elszállítására tett ígéretet. A magyar hatóság a fennmaradó, feltehetőleg Bajorországból származó 1.600 tonnányi hulladékról a közeljövőben kezd tárgyalásokat az illetékes tartománnyal.
Filotás Ildikó, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség igazgatója a miniszteri biztossal korábban tartott sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy Csehország hasonló ügyben már tárgyalt a "kevésbé rugalmas" bajor hatósággal. Akkor a Csehországba lerakott német importszemét egy részével kapcsolatban az a megállapodás született, hogy Németország a hulladékkezelési költségeknek csupán 25 százalékát állja.
Sigmar Gabriel a csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta: a német és magyar cégek közös felelőssége az ügyben nem jelenti azt, hogy az érintett tartománynak csak a bizonyítottan német eredetű szemét egy részét kellene visszaszállítatnia.
A német szövetségi miniszter ugyanakkor fontosnak tartja azt, hogy a szemét visszaszállítását követően megnézzék a cégek felelősségét az ügyben. Amennyiben megállapítást nyer magyar cégek felelőssége is az ügyben, úgy a magyar hatóságoknak őket is bíróság elé kell állítaniuk - jelezte. Hozzátette, hogy a bíróságnak kell megállapítania a következményeket, legyen az jóvátétel vagy büntetés.
Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter is egyértelműsítette: a felelősségen magyar és német cégeknek, magányszemélyeknek kell osztozniuk. Ettől függetlenül a németországi eredetű illegális szemétbálák 100 százalékának vissza kell kerülnie Németországba, 100 százalékban német költségen - mondta a magyar miniszter.
A miniszterek szóltak arról is, hogy a két tárca létrehoz egy megújuló energiaforrásokkal foglalkozó munkacsoportot tapasztalatcsere céljából.
(MTI)