Fügemutató
A magyar és az orosz vezérkari főnök korrekt együttműködésről tárgyalt, az amerikai rakétás tábornok azt mondta Budapesten: a NATO egyeztetni fog az oroszokkal. Egy washingtoni konferencián azt fejtegették, nem valószínű az oroszok Nyugat ellen fordulása. Az oroszok sok szempontból furcsák ugyan, de beszélni, üzletelni és politizálni már nyugodtan, sőt eredményesen lehet velük.
Volt hát tegnap több más "oroszos" hír is a világban, és volt egy itthon. Orbán Viktor fejtegette az oroszok iránti barátságosság veszélyeit a gáz (össze)függésében. A kiindulópont helyes: Európa függ az orosz gáztól, és ez nem ideális állapot. Enyhíteni is csak sok év és sok-sok pénz árán lehet, és még ez is bizonytalan. Igaz, Oroszország is csak sok pénz, sok év és sok kockázat árán talál Európán kívüli piacot a gázának, a függés kölcsönös. Az ilyesmiből könnyen lehet érdekpartnerség, meg is van rá a szándék mind a két oldalon. Közben persze mi itt próbálkozunk a Nabucco vezetékkel, ők ott próbálkoznak a Kék áramlattal, no meg a kínai meg a japán piaccal. Amerikát kicsit aggasztja az orosz-európai függőpartnerség, de azért túlzott idegeskedést Washingtonban sem éreznek: Európa és Oroszország jobban "függ" Amerikától, mint egymástól. És mindhárman jobban fogunk "függeni" Kínától, mint egymástól.
Stratégiai nagyjátszmában egy kis ország nevében fügét mutatni egy nagy játékosnak - kockázatos, főleg ha a többi nagy játékosnak eszében sincs ilyesmi. Kül- és gázpolitikailag tehát nem sok értelme van a Fidesz elkötelezett és egyoldalú Nabucco-pártiságának.
Akkor alighanem belpolitikai szándék van mögötte: Gyurcsányt a Kék áramlat egyoldalú hívének beállítani, és ebből levezetni a következtetést, hogy a volt ifjúkomcsi magyar főszoci nyilván elkötelezett és egyoldalú oroszbarát, értsd: nem megbízható nyugati szövetséges. És ha Gyurcsány cáfolgatni kezdi a vádat, máris magyarázkodik, és ha magyarázkodik, akkor előbb vagy utóbb félreérthetik Nyugaton is és Moszkvában is. Gyurcsányt tehát le lehet járatni, vagy legalább meg lehet ingatni iránta a nemzetközi bizalmat, ha kint mégsem, akkor legalább itthon még jobban, remek. Ha így lenne, Gyurcsány hiába mondaná, hogy ő csak gázt és piacot akar szerezni Oroszországban (Magyarországnak és Európának), ahogy a németek, franciák, olaszok és sokan mások teszik.
De megjósolható: nem lesz így. A Moszkva iránt barátságosan gyakorlatias politika 1. kifizetődhet, 2. tényleg hozzátehet valamennyit a orosz-európai, orosz-nyugati partnerséghez. És akkor nemcsak az oroszok, hanem a nyugatiak sem fogják érteni, miért jó a Fidesznek az, ha fölöslegesen veszekszik Moszkvával. Ebből nem lesz hamarabb Nabucco, nem lesz belőle több gáz, az oroszok nem fognak megszeppeni (meg is mondta a nagykövetük), a Nyugat pedig nem lesz erősebb és egységesebb attól, ha a magyarok nem tudnak gázzal fűteni.
Persze fügéből is lehet nagy égés.