Nagy pénz, kis érdekvédelem
Az IT-részleget vezető Johannes Feldmayert azzal vádolják, hogy gyanús szerződéseket kötött egy kisebb német munkavállalói érdekképviselet (szakszervezet) vezetőjével, és 14 millió eurót utalt át a számlájára.
A szerződések ugyan üzleti tanácsadásról szóltak, de a nyomozók azt gyanítják, semmilyen ellenszolgáltatás nem történt. Ha csak az nem, hogy az érdekképviselet - amelynek képviselői ott ülnek a Siemens felügyelőbizottságában és az üzemi tanácsban is - rendre támogatta a vállalatvezetés nadrágszíj-megszorító elképzeléseit a harciasabb IG Metall szakszervezettel szemben. Ha a vádak beigazolódnak, akkor a Siemensnél nemcsak a megrendelések útját "kenték meg" rendszeresen, hanem a dolgozók érdekképviseletével megbízott szakszervezet egy részét is megvásárolták. (Mindez nem példátlan Németországban, a Volkswagennél a vállalatvezetés nagyvonalú külföldi nyaralásokkal és kéjhölgyekkel igyekezett a szakszervezeti vezetők kedvébe járni.)
Az újabb botrány annál kínosabb, mivel az 50 éves Feldmayer a cég egyik üdvöskéjének számított: a korábbi konszernelnök, Heinrich von Prierer távozása előtt - a végül megválasztott Klaus Kleinfeld mellett - ő volt a legígéretesebb utódjelölt. Kleinfeld egyelőre - a cég legnagyobb szerencséjére - tisztának tűnik, de nem sok jót jelent, hogy immár három korábbi kollégája a felső vezetésből ül előzetes letartóztatásban. Kleinfeld a hét elején mindennek ellenére azt hangoztatta, hogy a Siemens a korrupció elleni harc úttörője kíván lenni, és immár nincs tolerancia a visszaélésekkel szemben. De fogadkozások ide vagy oda, úgy tűnik, a múlt még kísért egy darabig.