Pert nyert A Da Vinci-kód szerzője
A Da Vinci-kód 2003-ban látott napvilágot, és azóta több mint 40 millió példányban kelt el, majd tavaly a kritikusok által erősen lerántott film készült belőle.
Baigent és Leigh történészek azt állították, hogy Brown tőlük vette át bestsellere egyik fő elemét. E szerint Jézus Krisztus és Mária Magdolna házasságra lépett, gyermekük született, és leszármazottaik ma is élnek. A londoni fellebbviteli bíróság azzal utasította el a keresetet, hogy ugyan a két könyv valóban tartalmaz bizonyos közös tematikus részeket, de Baigent és Leigh több mint húsz évvel korábban megjelentetett elmélete túl általános, és ezért nem áll brit szerzői jogi védelem alatt.
A két felperes elkeseredett reakciója érthető annak fényében, hogy a vesztett ügygyel rájuk hárul a per elképesztő, hárommillió fontos költsége. Az ítélet elhangzása után közleményt adtak ki, melyben kijelentették: "Meggyőződésünk és továbbra is azt hisszük, hogy a non fiction szerzőket büntetik, és elveszik a kedvüket az elmélyült kutatástól, ha bármelyik író átveheti a felismeréseiket, összekeverheti és újracsomagolhatja, majd továbbadhatja azokat".
Ügyvédeik szerint "tudásukat és kemény munkájukat meg kellett volna védeni". A mindkét könyvet jegyző Random House igazgatója, Gail Rebuck viszont örömét fejezte ki az ítélet hallatán, mondván, "az ilyen alaptalan állítások sem a szerzőknek, sem a kiadóvállalatoknak nem használnak. Örülni kell annak, hogy a józan ész és az igazság diadalmaskodott, elősegítve a szépírói alkotómunka jövőjét".