Divatba jött a radikális iszlám Franciaországban
Középosztálybeli "őslakos" franciák és észak-afrikai bevándorlók gyermekei közül vegyesen jelenleg több százan tartózkodnak közép-keleti országokban, ahol az iszlám radikalizmust tanulmányozzák. Legtöbbjük családja úgy tudja, hogy az arab nyelvet tanulni utaztak el, de van, aki elutazása előtt sem titkolja, hogy az öngyilkos merénylők a példaképei.
A szegényebbek Pakisztánba vagy Egyiptomba mennek, mások Szaúd-Arábiába, Szíriába és Jemenbe. Repülőjegyüket maguk veszik meg és elutazás előtt minden adósságukat rendezik. Nem mindegyikből lesz az "al-Kaida gyermeke", egyesek gyorsan lemondanak eredeti szándékukról, másoknak viszont egyetlen találkozás meghatározhatja a sorsát.
Szaúd-Arábiában a rijádi al-Imám egyetem a dzsihádisták egyik laboratóriuma: rácsokkal és ultramodern ellenőrző berendezésekkel ellátott katonai kiképzőtábor. Az "erődnek" saját erőműve van, és a nyugati "hitetleneket", főleg nőket, nem látják szívesen. Az országban az utóbbi években végrehajtott terrorista merényletek értelmi szerzőinek többsége ebből az intézményből került ki.
Évente megközelítőleg harminc francia állampolgár iratkozik be Rijád, Medina vagy Mekka egyetemeire, ahol pakisztániakkal, a libanoni menekülttáborokból érkező palesztinokkal, Fülöp-szigetekiekkel és szíriaiakkal tanulnak együtt. Hazatérésük után egyesek iszlám iskolát nyitnak, "istentelen kormányuk" ellen folytatnak propagandát, mások az ősök szigorú iszlám hitét hirdetik. A szociális beilleszkedéshez a nőtlenek általában nem a saját országukból származó nőkkel kötnek, sürgősen házasságot. A muzulmán vallásra frissen áttértek pedig nevet is változtatnak, így nehéz később nyomukra találni.
Az iszlám radikalizmust tanulmányozó nyugatiaknak Egyiptom szinte kötelező megállónak számít. A kairói iszlám központok különösen foglalkoztatják a terrorizmuselhárítással foglalkozó szakértőket. A francia titkosszolgálatok sokat megtudhattak az itt oktatott doktrínákból 11 olyan franciának a beszámolójából, akiket tavaly decemberben Egyiptomból utasítottak ki.
A Kortoba (Córdoba) nevű intézményben néhány hetes rövid vallási oktatással kezdődik a képzés. Egyesek családostul térnek vissza hosszabb időre. A radikálisabbakat az oktatók kiválasztják és velük az úgynevezett káderek foglalkoznak, akikkel az Irakban elkövetett amerikai túlkapásokról néznek videófelvételeket. A kiválasztottak kisebb csoportokban tanulnak tovább föld alatti imateremben és az első emeleti tanteremben az al-Fadzsr központban és az Aziz Bila mecsetben, amelyek a szent háború előszobájának számítanak. Itt még nincs fizikai felkészítés, de ez számít az utolsó előtti lépcsőfoknak az Irakba való indulás előtt.
A Franciaországba hazatérők mindent megtesznek azért, hogy az iszlám mindinkább elszigetelődjön és magába zárkózó vallássá váljon, és ez is nagy veszélyt jelent - hangsúlyozta a Le Figarónak Abdallah al-Gasim, az iszlám vallás szaúdi reformátora. Nem biztos, hogy ezek a "diákok" merényletet készítenek elő, de a hatóságok attól tartanak, hogy egy részük logisztikai segítséget nyújt olyan terroristáknak, akik Franciaországban akarnak lecsapni.
(MTI)