Maryland is bocsánatot kért rabszolgatartó múltja miatt
Maryland törvényhozása a hétfőn elfogadott határozatban hivatalosan bocsánatot kért és mély sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a szövetségi állam valaha emberekkel kereskedett. A határozatban rámutattak, hogy a rabszolgaság nem csak a rabszolgákkal és leszármazottaikkal, hanem a rabszolgaság eltörlése után Marylandba költözött színes bőrű emberekkel szemben is táplálta az elnyomatás légkörét.
Virginia állami törvényhozása egy hónappal ezelőtt fogadta el egyhangúlag azt a jelképes határozatot, amely szerint Virginia mély megbánást tanúsít azért a szerepért, amelyet az állam egykor a rabszolgatartó rendszer fenntartásában játszott. Missouri állam törvényhozói és a szövetségi kongresszus tagjai hasonló lépést javasoltak, Georgia államban pedig már a törvényhozás előtt fekszik a javaslat.
Maryland fővárosa, Annapolis jelentős szerepet játszott egykoron a rabszolgaságban. Az 1700-as években a rabszolgákat szállító hajók alig néhány száz méterre kötöttek ki a képviselőház épületétől. A rabszolgatartó rendszert hivatalosan 1864-ben, az állam új alkotmányának elfogadásával számolták fel.
A Gyökerek című könyv írója, Alex Haley kutatásai során kiderítette, hogy a Lord Legionier nevű rabszolgaszállító hajó - amelyen Haley egyik őse, Kunta Kinte is rajta volt - 1767-ben érkezett Annapolisba. A világhírű könyvben (amelyből sikeres tévéfilmsorozat is készült) Haley bemutatta néger őseit, hét nemzedék sorsát jelenítette meg a jelenkorig.
Az annapolisi kikötőben 1981-ben dísztáblát avattak fel Kunta Kinte emlékére, 2002-ben pedig egy teljes emlékművet állítottak fel.
(MTI)