Esküdt ellenségek egy asztalnál
Jó úton halad Tony Blair politikai örökségének megvalósítása: hat hét múlva megalakulhat Belfastban a koronahű, protestáns és a republikánus, katolikus erők együttműködésén alapuló koalíciós kormány. A brit kormányfő nyárra tervezett visszavonulása és az Ír Köztársaságban esedékes parlamenti választások előtt még időben megvalósuló lépésről hétfőn döntött Ian Paisley, a legnagyobb ulsteri párt, a Demokratikus Unionisták (DUP) karizmatikus vezetője és Gerry Adams, az Ír Köztársasági Hadsereg politikai szárnya, a Sinn Fein elnöke. Az agg tiszteletes első ízben állt közvetlenül szóba korábbi esküdt ellenségével.
A megegyezéshez elkerülhetetlen volt London kompromisszuma azután, hogy korábban többször is hangoztatta, vagy megalakul március 26-án a kormány, vagy Ulster (Észak-Írország) búcsút mondhat az autonómiának, és az irányítás végérvényesen visszakerül a Londonhoz, a westminsteri parlamenthez. A stormonti nemzetgyűlés munkáját 2002 októberében függesztették fel, miután a Sinn Fein kémkedés gyanújába keveredett a parlament épületében és összeomlott a pártok közötti bizalom.
Emelkedett hangnemben méltatják, Londonban a DUP és a Sinn Fein megállapodását. Tony Blair "a Brit-szigetek lakói és történelme" szempontjából egyaránt fontosnak nevezte Ian Paisley és Gerry Adams "figyelemre méltó" találkozóját, amely az elmúlt tíz év munkájának megkoronázása volt.
A radikális nézeteiről ismert Paisley tiszteletes arra való hivatkozással kért "hosszabbítást" a brit kormánytól, hogy az északír protestáns közösség meggyőzéséhez több időre van szükség. A következő hat hétben meg akar bizonyosodni arról, hogy a Sinn Fein valóban kész együttműködni a brit biztonsági erőkkel, melyeket korábban részrehajlónak tartott a protestánsok iránt. Az "északír politika patriarchájaként" emlegetett 81 éves DUP-vezető ígéretet tett arra, hogy a hátralévő időben megteszi a szükséges előkészületeket, és május