Lecsukatta magát a "magyar Naomi"
Kifizethette volna, de inkább „leülte” ötezer forintos büntetését Farkasházy Tivadar. A humorista még egy 2005-ös közlekedési kihágás miatt kiszabott büntetéssel maradt adós, amit elzárásra változtatott a hatóság.
Ennek megfelelően hétfőn hajnalban bevonult a baracskai büntetés-végrehajtási intézetbe – tévékamerák kíséretében.
A Független Hírügynökség értesülése szerint az írót kedden engedik szabadon. Farkasházy az akciót a hatóság eljárása elleni tiltakozásnak szánta. „Nem azért, hogy viccet csináljak a dologból. Azért töltöm le a kiszabott büntetést, hogy a fejükhöz kapjanak és Magyarországon soha többet senkivel ne tehessék ezt meg” – nyilatkozta a Blikknek az ismert író-újságíró.
A lap szerint Farkasházy azt állítja: nem emlékszik, hogy korábban felszólítást kapott volna, január 26-án viszont kapott egy bírósági végzést arról, hogy március 26-án meg kell jelennie Baracskán, fellebbezésnek pedig nincs helye. Ehhez képest az RTL Klub-nak már tavaly szeptemberben beszélt az esetről: azért büntethették meg, mondta, szerinte igazságtalanul, mert autójával a járdára kényszerült felállni, amikor az utcájukat aszfaltozták.
A csekket azóta sem találom – vallotta tavaly ősszel Farkasházy, hozzátéve, hogy halasztást kért a bíróságtól (vagyis kapott felszólítást, hiszen a halasztást is csak ez alapján kérhette .– Ny. M.). Viszont már akkor örült, hogy „ismét Baracskára mehet”, ahol már többször járt – igaz, csak focimeccseken.
Aki tehát Baracskára vágyik, könnyen elintézheti: ehhez elegendő, ha nem fizeti ki a „közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértéséért” (így nevezik hivatalosan a járdára fölállást, tilosba behajtást és a hasonló súlyú szabálysértéseket) kiszabható, legfeljebb harmincezer forintos pénzbüntetést.
Ittas vezetésért, gyorshajtásért, közlekedési rend megzavarásáért, engedély nélküli vezetésért, vagyis súlyosabb cselekményekért akár százezer forintra is büntethetik az elkövetőt. Van, aki ilyen esetben a közmunkában – például kellemes tavaszi faültetésben – látja a menekülési utat. Azt viszont nem az elkövető dönti el, hogy hány nap alatt ülheti le a pénzbüntetését, sem azt, hogy hol végezhet – ha egyáltalán végezhet – közmunkát.
Farkasházyhoz hasonlóan, évente úgy ezerötszázan „ülik le” a kisebb súlyú szabálysértés miatt kiszabott pénzbüntetésüket. A bíró mérlegelésén múlik, hány forint pénzbüntetést enged egy nap fogházzal kiváltani. Az elkövető vagyoni, jövedelmi, személyes viszonyainak mérlegelése alapján, száz és 20 ezer forint közötti tartozás váltható ki egy napi szabadságvesztéssel, és összesen ilyen okból 30-540 nap börtön szabható ki.
Ez azonban csak a végső eszköz: a szabálysértési hatóság előbb ajánlott levélben értesíti az elkövetőt a pénzbüntetés mértékéről, amit a levél kézhezvételétől számított tizenöt napon belül kell kifizetni, akár részletekben, vagy halasztva. A határidők letelte után viszont – mint például Farkasházy esetében – a bíróság köteles a pénzbüntetését fogház fokozatban végrehajtandó szabadságvesztés büntetésre változtatni. Ez a döntés valóban jogerős, amiről szintén értesítik az érintettet, megjelölve, hogy mikor és hol kell letöltenie a büntetést. Aki nem tesz eleget e felszólításnak, azt előállítják. Még az előállításkor, sőt: a fogdában is ki lehet fizetni az eredetileg kiszabott pénzbüntetést. Ilyen esetben az elkövetőt nem vihetik be, illetve szabadon kell bocsássák.
A bíró dönthet úgy, hogy a büntetést közmunkára változtatja (1 nap szabadságvesztés egyenértékű 6 órányi közmunkával), de ez is a körülményektől és lehetőségektől függ – vagyis nem automatikus, és nem feltétlenül követi az elkövető elvárásait. Miként bíróság döntött úgy a minap, hogy a házvezetőnőjét bántalmazó Naomi Campbellnek öt nap közmunkát kell végeznie a New York-i köztisztasági hivatalnál.
Különösebb kockázata egyébként nincs a pénzbüntetés fogdára váltásának (mármint a börtönlét sajátosságain kívül), hiszen az elkövetőt nem éri joghátrány, nem számít büntetett előéletűnek, s választójogát is gyakorolhatja.
Sőt, akár még kifizetődő is lehet – már akinek. Naomi Campbell például divatbemutatóval kötötte egybe büntetőügyét, s egy teljes 2008-as kollekciót mutatott be öt nap alatt, mielőtt Rolls-Royce-on távozott volna. Farkasházy Tivadar is kamerák kíséretében vonul ki-be – főként, mivel a magyar sztár amiatt tiltakozott, hogy az államnak napi hétezer forintjába kerül, hogy rajta ötezret behajtson.
– Az elkövető szempontjából valóban kifizetődő lehet a pénzbüntetés átváltása, ha profitálni tud belőle, vagy közben tud dolgozni – nyilatkozta lapunknak Mándi Sándor jogász, az ORFK Közlekedési, Igazgatási Alosztályának volt vezetője. Az állam szempontjából pedig ez valóban ráfizetés, csakhogy a büntetés-végrehajtás nem profit-orientált tevékenység, célja a nevelés és a prevenció, nem pedig az anyagi haszonszerzés – hangsúlyozta Mándi Sándor. Végezetül megjegyezte: magánvéleménye szerint Farkasházy úr logikájából az következik, hogy magasabb pénzbüntetést kellett volna kiszabni, akkor talán az államnak is „megérte volna”.