Génpiszkált növényeket engedélyezett az unió, veszélyben a biogazdálkodás
Az Európai Bizottság engedélyezte a német Bayer gyógyszergyár és vegyipari csoport által előállított két genetikailag módosított repcefajta forgalmazását az unió tagországaiban a következő tíz évben.
Az engedély két gm-repcefajta, a glufozinát-ammónium toleráns Ms8 és az Rf3, illetve ezek hibridjeinek a felhasználására vonatkozik, de csak ipari céllal - azaz egyebek mellett csak takarmányként.
Az engedély a gm-repce köztermesztésére nem vonatkozik.
A kérdést első körben a miniszterek tanácsa vitatta meg, mivel azonban három hónap elteltével sem tudtak megállapodni, az EU szavazási szabályai értelmében az Európai Bizottság döntött a kérdésben.
Az európai parlamenti képviselők csütörtökön szavaznak arról, hogy az új EU szabályok megengedjék-e a génmódosított szervezeteteket a bioélelmiszerekben. A Magyar Természetvédők Szövetsége közleményben szólítja fel a magyar európai parlamenti képviselőket, védjék meg a biogazdálkodást a génmódosított növényektől.
Miközben jelenleg a biogazdálkodásban tilos a génmódosított növények alkalmazása, a tervezett szabályozás megengedné a génszennyezést, és semmiféle intézkedést nem tartalmaz, hogy megakadályozza a biogazdaságok elszennyezését – érvel a zöldszervezet.
Az emberek azért vásárolják a minősített bioélelmiszereket, mert bizonyosak benne, hogy azok garantáltan nem tartalmaznak semennyi génmódosított összetevőt. Ha a bioélelmiszerek termelésébe beengednénk a génmódosított növényeket, az azt jelentené, hogy elfogadjuk azt, hogy az óriáscégek beszennyezzék az ételünket, és ők döntsenek arról, mit eszünk – tette hozzá Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője.
(forrás: MTI, NOL)