Prodi szerint Európának meg kell találnia kreatív őrületét
José Manuel Barroso többek között arról beszélt, hogy milyen nagy jelentőségű a mostani csúcs helyszíne, az, hogy az egyesített Berlinben tarthatják a tanácskozást. Hangsúlyozta: az európai emberek büszkék lehetnek az elmúlt 50 év sikereire, arra, hogy béke van, jólét, s kontinensük hatalmas gazdasági fejlődésen ment át. Utalt arra, hogy az Európai Unió nem valami elvont, "idegen" dolog, hanem egy közös terv - s hogy nem szabad a kudarcokért mindig Brüsszelt hibáztatni, hiszen ami történik, az a tagok közös felelőssége. Ami pedig a jövőt illeti, ő is azt hangoztatta, hogy az EU-nak erős intézményekre van szükséges, s a tagállamoknak képesnek kell lenniük a közös cselekvésre.
Hans-Gert Pöttering - Barrosóhoz kapcsolódva - felhívta a kontinens lakosainak, s főként a fiataloknak a figyelmét, hogy Európa a saját országukban kezdődik, s hogy az EU és az egyes országok "párban vannak", egymástól elválaszthatatlanok. Ugyanakkor részletesen foglalkozott az Európai Parlamenttel, azzal, hogy ez a testület milyen fontos szerepet játszott az egyesülési folyamatban, s a 10 új tagállam 2004-es felvételében.
Romano Prodi egyebek mellett azt elemezte, hogy az EU, mint az alapértékek közössége már létezik, a tényleges, gyakorlati Európai Uniót viszont tovább kell építeni. Ehhez új szabályok kellenek - de nem kell a nulláról indulni, hiszen az EU alapokmánya (amelyet 2004-ben Rómában írtak alá, de amely a francia és a holland elutasítás miatt vakvágányra került) nagyon megbízható alapot ad az új alapdokumentum kidolgozásához. S Prodi beszéde végén Fejtőt idézve (aki nagy európai történészként és íróként mutatott be) azt mondta: az alkotáshoz jóérzés, türelem, hit, de egyben egy csipetnyi őrültség is szükséges. "Íme tehát, Európának egy kicsit újból meg kell találnia saját kreatív őrületét" - fogalmazott az olasz kormányfő.
Eredményesnek értékelte a berlini EU-csúcsot Gyurcsány Ferenc
A magyar diplomácia szempontjából is eredményesnek minősítette az Európai Unió jubileumi csúcsértekezletét és az állam- és kormányfők által elfogadott Berlini Nyilatkozatot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vasárnap a német fővárosban.
A kormányfő magyar újságíróknak nyilatkozva a dokumentumot bölcsnek és okosnak nevezte, és hangsúlyozta: büszke arra, amit a nyilatkozat tartalmával kapcsolatban a magyar diplomácia elért, s ezzel összefüggésben három konkrét igény teljesülésére utalt.
Sajtókonferenciáján a magyar miniszterelnök az elmúlt időszakra visszatekintve úgy ítélte meg, hogy az Európai Unió minden vita ellenére rendkívül sikeres volt.
(MTI)