Világszerte ötszáznál több Da Vinci
A sebészrobotot az Egyesült Államokban, az amerikai hadsereg megrendelésére fejlesztették ki, eredetileg azért, hogy a magasan képzett orvosok életét ne kelljen a hadszíntéren veszélyeztetni. A katonai technológiát egy kereskedelmi cég Da Vinci néven kezdte forgalmazni, s jelenleg a világban már több mint félezer ilyen robotot használnak, tavaly több mint 48 ezer műtétet hajtottak velük végre. A legtöbb az Egyesült Államokban, Nyugat-Európában és Japánban található, de a terjedés ütemét látva hamarosan minden korszerű sebészeti osztályon lesz majd Da Vinci.
A nagyon értékes berendezés a korábban is alkalmazott sebészeti manipulátorok továbbfejlesztése. A műtétet vezető orvos egy kis lyukon át a testbe juttatott kamera segítségével látja az operálandó szövetet, s a robot másik két vagy három karján lévő eszközöket távvezérléssel irányítva hajtja végre a beavatkozást. A sebész ülhet a szomszéd szobában, de elvben akár egy másik kontinensről is operálhat. Ez azonban még nem "igazi" orvosi robot, legalábbis nem az egyelőre csak a tudományos-fantasztikus irodalomból ismert fajta, amely önmaga hoz döntéseket.
Az Egyesült Államokban már robotokkal végzik a prosztatarák miatti műtétek negyven százalékát, újabban pedig a koronaér-operációknál vagy szívbillentyű-műtéteknél is használják a Da Vincit. Nagy előny ugyanis, hogy nem kell felnyitni a mellkast.
A robot nemcsak az orvos kezének remegését küszöböli ki, de csökkenti a fertőzés veszélyét, a vérveszteséget, kisebbek a hegek, és a műtét után a páciens kevesebb fájdalmat érez. A beteg a prosztataműtét után a korábbi 7-8 napos lábadozással szemben már három nap múlva elhagyhatja a kórházat. Arról még nincs elég statisztikai adat, hogy mindez mit jelent a páciensek hosszú távú túlélési esélyei szempontjából, ám az orvosok biztosak abban, hogy az előnyök ellensúlyozzák a kétségkívül jelentős költségeket.
A Da Vinci robotokhoz nem kapcsolódik közvetlenül, de Washingtonban részben magyar mérnökök közreműködésével olyan számítógépes szimulátort fejlesztenek, amelynek segítségével a sebészek a műtendő páciens testének érintése nélkül is előre elpróbálhatják a robotkaros operációt. A módszerrel tovább csökkenthető az orvosi hibák és a komplikációk száma.