Csak mákjuk van
- Mi mást tehetnék most, csatlakozom a tálibokhoz! Nem maradt semmim, olyan, mintha az otthonomat dúlták volna fel - lamentál a feltúrt földdarab szélén. - Most hogyan etessem a családomat? - kérdezi dühösen. Harminc emberről kell gondoskodnia, ekkora a család.
- A tálibok alatt mindenki termeszthetett mákot - meséli Dzsuan Mohammad. 2002-ben volt a legalacsonyabb az ópiumtermesztés aránya: a tálibok vezetője, Omar molla vallási okokból megtiltotta a termelést. De inkább a túlkínálat, az ópium, a heroin áresése miatt fogták vissza a termesztést.
A mák árával persze nehéz versenyezni. Nem messze, egy másik kandahári földműves elmondja, ő egy idényben akár 1300 dollárt is megkeres a nyolc négyzetkilométeren termesztett mákkal, miközben a szőlővel legjobb esetben is 450-500 dollárt keres. Nagyon fél attól, hogy esetleg az ő földjét is felszántják, de ezzel együtt támogatja a jelenlegi afgán kormányt. Abbahagyná a mák termesztését, ha gyárak épülnének és munkahelyek létesülnének Kandahárban. Ezt az érvet hallani a dél-afganisztáni Kandahár és Helmand tartományok közti határvidéken is. Amíg nincs rendes csatorna- és öntözőrendszer, nem tudnak mást termelni a parasztok.
Tavaly a kilencmilliárd dollárnyi afgán gazdaság 35 százalékát a kábítószer-kereskedelem tette ki, a külföldi segély pedig a költségvetés felét adja. Az ENSZ szerint a máktermesztésre fordított földterület egy év alatt 59 százalékkal nőtt, s tavaly 6100 tonna ópiumot állítottak elő. Az afgán lakosság 13 százaléka foglalkozik máktermesztéssel.
Felmerült az ötlet, hogy az Afganisztánban előállított ópiumot esetleg egészségügyi célokra lehetne használni. Az ENSZ szerint azonban legalább egy generáció múlva képzelhető el olyan afgán szervezet, vagy hivatal, mely ezt hatékonyan felügyelni tudná. Másrészt tavaly Afganisztánban a világ ötévnyi morfiumszükségletét termelték meg. A kábítószernek való ópium kilója 100-200 dollár, miközben az orvosi célra használt ópiumot 20-30 dollárért lehet eladni kilóként.
- Ha a tálib ellenállást fel lehetne számolni, akkor a drogkérdés is megoldódna, ha pedig a kábítószer-kereskedelmet felszámolnák, akkor elhalna a tálib mozgalom is - mondta lapunknak egy kandahári tisztségviselő. Az egyszerű földművestől elvenni a megélhetését, nem a legjobb módszer. Ezt tudja az ENSZ illetékes szervezete is, de a mákföldek felszámolása, vagy meghagyása politikai fegyvernek bizonyult mindenféle szerepelő kezében, akik nem igen akarnak tőle megválni.