A csend hangya
– Szeretünk beilleszkedni az állami ünnepségek sorozatába – vigyorog Böröcz László. A Ráday utcai 2B Galéria másik B-jével, Amerikában élő képzőművész bátyjával, Böröcz Andrással évek óta szerveznek kortárs képzőművészeti kiállításokat, direkt évfordulósokat is. Két éve Auschwitzból írt levelezőlapokkal, tavaly Sztálin-kiállítással jelentkeztek.
2006 Bartók-év is volt, gondolták, meg kéne ezt lovagolni valahogy. De hogy, mikor a népdalokhoz nem értenek, a bogárhangokról meg ugyan hallottak egyszer, hogy azokat is gyűjtötte Bartók, de mire beleélték magukat, kiderült: nem a hangot, magát a bogarat. Több ezret. Épp olyan akkurátusan pöttyözte ki velük tablóit, ahogy a kottákat hangjegyekkel.
Meglátta ezt a párhuzamot a 2Bben kiállító Hajagos Andrea és Várnagy Tibor is: fekete fonalból horgoltak óriás hangyákat, és ha innen nézzük, ötvonalas kottákba, ha onnan, futópályákra helyezték az élbolyt. A 2B napokban nyílt kiállítására hívott művészek feladata az volt ugyanis, készítsenek – lehetőleg mozgó – tárgyakat Bartók és bogarak témakörben.
Nem voltak restek. Senki sem választotta azt a nem túl elegáns megoldást, hogy valamely korábbi munkáját adta volna be Hommage a Bartók Béla címmel. Ez akadályokba is ütközött volna, mert közülük viszonylag keveseket ihlettek meg eddig a népdalok és a rovarok egyszerre.
A különleges felkérés tehát – úgy tűnik – mindenkiből a vállalkozó szellemet hozta elő.
Rácmolnár Sándor Csendgyűjteményét csillogó fekete lemezeken prezentálta. A bakelitről pillangóformákban maratta le a legfelső réteget, bár ne egyszerű lepkés pillangókra gondoljunk: inkább violinkulcsokból meg szünetjelekből kanyarítottakra. Az ázott lepkeszárnyak című munkánál viszont legyezőformában felszögelt pozdorjalapokra, a tücsöknél csikorgó faszerkentyűre, a kabócánál surrogó kereplőre, a hangyalesőnél kiherélt óradobozra.
Akinek pedig még soha nem jutott eszébe, hogy mezőségi bicskagyűjteményével lekottázza a Szánt a babám, csireg-csörög hej-haj, a járom kezdetű népdalt, az most ezt is megtette. Kinyithatós bicskái nyolcféle hajlásszöge nyolc különböző hangot jelöl. Ilyen módon egész könnyen lehet szolmizálni – jött rá Elekes Károly. Ráadásul a 81 darab kiskést (ennyi hangból áll a Csireg-csörög…) úgy komponálta egymás mellé, hogy az eredmény százlábúnak nézzen ki. Bogárkiállításról van szó elvégre.
Ezt az elvet szigorúan betartotta a Bori Bálint – Lábas Zoltán páros is, mert az igaz, hogy Darázs garázsuk teteje kottapapírból van, de az annak mélyén zümmögő, mágnesre tapadó gombostűsündisznó semmi mást nem szimbolizál, mint darázst. Garázsban.