Az Egyesült Államok bújtatja a fő szerb háborús bűnöst?

Egy montenegrói lap szerint az Egyesült Államok vette védőszárnyai alá a boszniai szerbek háborús bűnökért körözött vezetőjét, s erről Radovan Karadzic egyezséget írt alá Richard Holbrooke amerikai külügyi államtitkár-helyettessel, aki a kilencvenes évek közepén Washington fő balkáni megbízottja volt.

A Republika honlapján közölte annak az 1996-ban született megállapodásnak a másolatát, amelynek alján a boszniai Szerb Köztársaság egykori elnökének, s a vezető amerikai diplomatának az aláírása áll. A Kötelezvény nevet viselő okmány szerint Karadzic eltűnik a politikai életből, láthatatlanná válik, s cserébe az amerikai kormányzattól 600 ezer dollárt, biztos lakóhelyet (ennek hollétéről később szóban tájékoztatják), valamint hatfős őrizetet kap, továbbá ígéretet arra, hogy értesítik minden, a biztonságát érintő eseményről.

Az egyezség híre már napokkal ezelőtt felbukkant a szerb sajtóban, s Richard Holbrooke egy belgrádi lapnak adott interjújában hevesen cáfolta, hogy igaz lenne. Karadzic felesége ugyanakkor a következőt nyilatkozta a 11 évvel ezelőtti megállapodást felkutató és nyilvánosságra hozó montenegrói újságírónak: "Isten legyen rá a tanúm, hogy igazat mondok, s 1996 közepén aláírták ezt a megállapodást."

Szerb sajtóértesülések szerint az aláírás Belgrádban, Slobodan Milosevic jelenlétében történt. A Danas szerb lap felidézte: Richard Holbrooke három évvel ezelőtt a Dnevni Avaz című szarajevói újságnak azt nyilatkozta, hogy a boszniai háborút lezáró, 1995. októberében megszületett daytoni egyezmény után - amelynek egyik fő összekovácsolója ő maga volt - az Egyesült Államok életben akarta tartani a Karadzic vezette boszniai Szerb Demokrata Pártot. Ezért született az 1996-ban aláírt - Karadzicnak az eltűnésért cserében biztonságot szavatoló - egyezmény.

A pszichológus költőből, népszerű gyermekregények szerzőjéből lett boszniai szerb államfő Karadzic máig a délszláv háborúk bűnöseinek megbüntetésére létrehozott hágai Nemzetközi Törvényszék körözési listájának élén szerepel, ugyanakkor - mint az belgrádi megfigyelőknek feltűnik - hágai, EU-ból jött, s más, Szerbiával szemben követeléseket támasztó nemzetközi illetékesek viszonylag ritkán említik a nevét.

Az EU-integráció előfeltételéül szabott, "Hágával történő maradéktalan együttműködés" követelésekor rendszerint Ratko Mladic boszniai szerb katonai főparancsnok neve szokott csak elhangzani.

Biljana Plavsic, aki a Radovan Karadzicot a döntéshozói jogkörökből kirekesztő daytoni megállapodás után lett a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, jelenleg 11 éves - Hágában háborús uszításért, népirtásra való buzdításért kirótt - börtönbüntetése második felét tölti, miután felezéskori kegyelmi kérvényét elutasították.

(MTI)

Radovan Karadzsics
Radovan Karadzsics
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.