Újbudáról ballagó gimnáziumok

Három jó nevű középiskolájának a fenntartását is átadja a fővárosnak Újbuda önkormányzata, egyúttal több általános iskolájának az összevonásáról is döntött. A XI. kerületnek évente másfélmilliárdos többletkiadást jelent a József Attila Gimnázium, a Montágh Imre Szakiskola, valamint a Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola finanszírozása. A helyi Fidesz szerint félő, hogy a főváros csak a feladatot veszi majd át, ezzel a három országos hírű középiskola halálra van ítélve.


Átadja a fővárosnak több oktatási intézménye, így a József Attila Gimnázium, a Montágh Imre Általános Iskola, Óvoda és Készségfejlesztő Speciális Szakiskola, valamint a Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola fenntartói jogát 2008. szeptemberétől Újbuda önkormányzata. A képviselő-testület döntése értelmében az "általános iskola és gimnázium" típusú intézmények középfokú képzése ezzel párhuzamosan, kimenő rendszerben megszűnik. 

A XI. kerület szeretné hatékonyabbá tenni oktatási rendszerét, az új nevelési-oktatási koncepció jegyében az MSZP-SZDSZ-vezetésű városrész képviselői egy MDF-es szavazattal pénteken szándéknyilatkozatot fogadtak el egy közoktatási intézkedési terv elkészítéséről. A koncepció tervezete figyelembe veszi a demográfiai mutatók 2011-ig várható alakulását, a fenntartói célokat és a kiemelt feladatokat, s természetesen a finanszírozás elveit. A közoktatási intézkedési terv az intézményhálózat jelenlegi szerkezetének módosítását tartalmazza. Újbuda a jövőben nem tud tovább olyan önként vállalt oktatási feladatokat, gimnáziumi és szakiskolai képzéseket finanszírozni, melyeket a főváros a kerületnél hatékonyabban és jobban tud ellátni.

Noha az elmúlt két évtizedben folyamatosan csökkent Újbuda iskoláskorú gyermekeinek száma, ehhez nem alkalmazkodott az oktatási intézményhálózat. A probléma az, hogy nem az oktatás emelkedő színvonala miatt nőnek a költségek, az e célra elköltött pénz egyre nagyobb hányadát teszik ki az épületfenntartásra, karbantartásra, fűtésre, az alapinfrastruktúrára fordított kiadások. A XI. kerület a jövőben kötelező feladataira, az óvodai és az általános iskolai alapképzésre akar koncentrálni, s a megtakarításokat ezek minőségének javítására szeretné fordítani.

A koncepció szerint a József Attila Gimnázium, a Montágh Imre Általános Iskola, Óvoda és Készségfejlesztő Speciális Szakiskola és a Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola fenntartói joga 2008. szeptemberétől kerül át a fővároshoz azzal a megkötéssel, hogy ezeben az intézményekben Budapest változatlan módon folytja az oktatást. Az „általános iskola és gimnázium” típusú intézmények középfokú képzését Újbuda kimenő rendszerben megszünteti. A középiskolai képzés a főváros feladata, ráadásul a három említett intézményben a diákoknak nagyjából a harmada, 2.600-ból mindössze 850 kerületi lakos. Ezzel szemben az intézmények fenntartása másfél milliárd forinttal terheli a kerület költségvetését.

Általános iskolák összevonásáról is dönött a kerület, ez azért szükséges, mert a jelenlegi hálózat kihasználtsága 78,5 százalékos, így az üres helyek fenntartása 900 milliós többletterhet jelent a kerületnek. A pénteken elfogadott szándéknyilatkozatban szereplő elképzelések szerint 2008. szeptember 1-től a Petőfi Sándor Általános Iskola, Gimnázium és Szakközépiskola már nem vesz fel gimnáziumába és szakközépiskolájába tanulókat, így a középfok kimenő rendszerben megszűnik. Hasonló történik a Mérei Ferenc Általános Iskola, Szakiskola és Felnőttoktatási Gimnázium középfokú tagozataival, az iskolát egyúttal összevonják a Petőfi Sándor Általános Iskolával. A Bethlen Gábor Általános Iskola és Újreál Gimnáziumban szintén megszűnik a középfok, a tanintézményt pedig összevonják a Keveháza utcai Általános Iskolával. A negyedik hasonlóan átalakítandó iskola a Bárdos Lajos Általános Iskola és Gimnázium, a Bárdost pedig összevonják a Lágymányosi Általános Iskolával.

Az oktatási koncepció hosszú távon 14 általános iskolával számol, amelyek jó kihasználtság mellett, szakképzett, tapasztalt pedagógusokkal, modern taneszközökkel és jó állapotú épületekkel, tornatermekkel, sportudvarokkal az eddiginél magasabb színvonalú oktatási szolgáltatást tudnak nyújtani a kerületi diákoknak, akik közül senki sem marad ellátatlanul. A szándéknyilatkozat elfogadása a közoktatás átszervezésének első lépése és nem a folyamat visszavonhatatlan lezárása  mutatnak rá az előterjesztők. Az érdemi munka most kezdődik el, az önkormányzat egyeztetni fog az illetékes fórumokkal, kikéri az iskolaösszevonásban érintett közösségek, intézmények véleményét. A végső döntést a képviselőtestület várhatóan áprilisban hozza meg.

A kerületi Fidesz rendkívül aggályosnak tartja a tervezetet. álláspontjuk szerint ugyanis ismerve a fővárosi iskolabezárásokat és -összevonásokat, félő, hogy a három országos hírű középiskola halálra van ítélve. Feltételezhető, hogy a főváros csak a feladatokat hajlandó majd átvenni, az intézményeket viszont nem. Az ott tanauló két és félezer diákot pedig "szétosztják" más iskolák között. A Fidesz emiatt is szeretné megismerni az átadás kürülményeit, feltételeit, de erre mindez idáig nem kapott magyarázatot - mondta el a Népszabadságnak Jankó István, kerületi elnök, az oktatási bizottság alelnöke.

Az ellenzéki párt elismeri ugyan, hogy az okatási többletkiadások gondot jelentenek, ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet: a tervezett megkarítások csak 4-5 év múlva jelentkeznek majd, miközben az önkormányzatokat a kormány juttatta ilyen kényszerhelyzetbe. Az állami oktatási normatíva összege ugyanis 4-5 éve változatlan. De Jankó István szerint egy 25 milliárdos költségvetésű kerületnek ennek ellenére fenn kell tudni tartania három ilyen neves, vidékről is tanulókat fogadó középiskolát. Hamis az a baloldali érvelés, miszerint a tanulóknak csak a aharmada kerületi: ez önmagában igaz ugyan, de Újbudáról ugyanilyen arányban járnak át tanulni más kerületekbe. Ha az önkormányzatok ezért fizetnének egymásnak, Újbuda e tekintetben nagyjából "nullszaldósra jönne ki". A Fidesz a három általános, s a további középiskolák fokozatos bezárása miatt is aggódik. Egyelőre
azt sem tudni, mindez hány pedagógus elbocsátásával jár majd.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.