Tubes: zöld út, zöld harag
Ismert, hogy Pécsett március 4-én helyi népszavazást tartottak arról: épüljön-e radar a Tubesen? A referendum érvénytelen volt, mivel csak a választópolgárok 32 százaléka voksolt, az érvényességhez szükséges 50 százalék helyett. A szocialisták által irányított pécsi képviselőtestület ellenzéki frakciói azonnali változtatási tilalommal akarták megakadályozni, hogy a HM megépítse a radart.
A tilalom ügyében először március 12-én tárgyalt a pécsi közgyűlés, akkor a szocialista városatyák szavazatai alapján elnapolták a napirendet. Csütörtökön újra megvitatták a változtatási tilalom kérdését a képviselők. A Fidesz-KDNP, valamint az Összefogás Pécsért Egyesület frakció azzal érvelt, hogy a tubesi létesítmény katonai célponttá teszi a 160 ezres várost, s a radar elektromágneses sugárzása veszélyeztetheti az itt élők egészségét. A polgári oldal érvelésében fontos szempont volt, hogy az érvénytelen népszavazáson voksolók 95 százaléka elvetette a radart. A közgyűlés MSZP és SZDSZ frakciója a vita végén a változtatási tilalom ellen voksolt, s ezzel a testület zöld utat adott a beruházásnak. A várost irányító szocialisták sem örülnek ugyan a radarnak, ám elfogadják a HM szakértőinek véleményét, amely szerint az 56 méter magas torony sugárzása nem veszélyezteti a pécsiek egészségét.
A csütörtöki közgyűlést a helyszínen nézte végig mintegy száz radarellenző, s ők válogatott szitokszavakkal fogadták a testületet irányító frakciók döntését. A radarról rendezett népszavazást kikényszerítő Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) szóvivője, Vicze Csilla lapunknak elmondta, hogy a CMM nem adja fel a harcot. A szervezet jogi eszközökkel igyekszik meggátolni azt, hogy a HM megkapja a radar építéséhez szükséges szakhatósági engedélyeket. Ha ez eredménytelen lesz, akkor a CMM megfontolja, hogy akár a polgári engedetlenség eszközeit is beveti a lokátor megépítése ellen.
Pécs