Marad a szabad orvosválasztás
Mégsem korlátozza a betegek szabad orvos-, illetve intézményválasztási lehetőségét az április elsejétől megváltozó új beutalási rend - nyilatkozta lapunknak Falus Ferenc országos tisztifőorvos. A tárca a kórházak megváltozott feladatainak megfelelően újraszabja a területi ellátási kötelezettséget, ám ez csak az intézményekre ró feltétlen kötelezettségeket. A betegek választhatnak más kórházat is, mint amelynek mindenképpen el kell látnia őket. Mindenkit fogadnia kell viszont az intézménynek, aki oda tartozik - mondta lapunknak Falus Ferenc. Így tehát megmarad a szabad orvos- és intézményválasztás. Az egyetlen korlát: a beutaló nélkül érkező betegnek fizetnie kell.
Az egészségbiztosító kórházi ellátásokról készített térképei szerint a betegek ötödét nem a lakásához közeli intézményben kezelik. A Pest megyei kórházak például a körzetükhöz tartozóknak mindössze 43 százalékát látják el. Igaz, itt sok a kórház, a betegek tehát könnyen találnak a területi helyett más intézményt maguknak, ha úgy látják jónak. Az már kevésbé érthető, hogy miként kerül a nyugat-dunántúli betegek húsz százaléka hajdú-bihari kórházakba. Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója szerint a háziorvosok az esetek többségét - főleg vidéken - a legközelebbi, azaz a területi kórházba, szakrendelőbe irányították. Ettől csak akkor tértek el, ha speciális kezelésre volt szükség. Az alapellátási intézet adataiból az is kiolvasható, hogy a háziorvosok bizalmi elven vagy a beteg kérésére is adtak beutalót. Például egy dunántúli városban élő háziorvos a szívbetegeit leggyakrabban az országos intézetbe küldte, ahol korábbi évfolyamtársa dolgozott. A főigazgató hozzátette: ez nem lesz ennyire egyszerű, de az orvos-, illetve az intézményválasztás tekintetében továbbra is teljesíthetőek lesznek a betegek kérései. Ezt Falus Ferenc is megerősíti.
Mint Falus Ferenc mondja: az új szabályok szerint a szakorvosi és a kórházi kezelés feltétele a jövőben is a háziorvosi beutaló marad. A háziorvosnak pedig joga van oda küldeni a betegét, ahol az adott problémára a lehető leggyorsabb és legjobb kezelést kaphatja. Sőt hamarosan elektronikus úton lesz lehetősége bejelenteni az adott szakrendelésre, kezelésre páciensét. Ha viszont a háziorvos nem a területileg illetékes kórházba küldené a betegét, akkor egyeztetnie kell az intézménnyel: fogadják-e. Erre ugyanis nem kötelesek. Falus Ferenc szerint ugyanis a szabad orvos- és intézményválasztás szűk keresztmetszete továbbra is az, hogy az egészségbiztosító nem vállal korlátlan mennyiségű kezelés finanszírozására kötelezettséget egy-egy kórházban. Ha a kvótát a területi betegek kimerítik, akkor nem vállalhatja az őt szabadon választók kezelését.
Akik viszont eleve kihagyják a háziorvost, nem kérnek beutalót, vagy nem oda mennek, ahová az orvosi ajánlás szól, azoknak ki kell fizetniük az ellátás díjának 30 százalékát, de legfeljebb 100 ezer forintot. Az ilyen esetek ellátásáért ugyanis a biztosító nem téríti meg a kezelés teljes költségét.
A tiszti főorvos lapunk kérdésére elmondta azt is, hogy hamarosan elkészülnek a kórházak új működtetési engedélyei. A legtöbb esetben az engedély megújítása formális eljárás, kivéve annak a néhány intézménynek az esetében, ahol új szakma került a korábbi profilok közé. Ott helyszíni ellenőrzéssel győződik meg a hivatal arról, hogy valóban meg vannak-e a betegellátás feltételei.
Mi marad meg kórházából? Tekintse meg infografikánkat!