Tubes ügyében a harag 2010-re elpárolog?

Csütörtökön eldől, épülhet-e katonai lokátor a Tubesen. Akkor tárgyal a pécsi közgyűlés arról, elrendelje-e a változtatási tilalmat a Tubes csúcsára. Valószínűleg nem rendeli el.

Köztudott, hogy a kormány március elején úgy határozott: a Dél-Dunántúl légterét pásztázó lokátor a Pécs fölé magasodó Tubes hegyre kerül. A közgyűlés ezt akkor tudná - legalább átmenetileg - meggátolni, ha kimondaná az érintett területre a változtatási tilalmat. A közgyűlés ellenzéki frakciói - a Fidesz, a KDNP és az Összefogás Pécsért Egyesület - minden erejüket bevetik, hogy erre rávegyék a testületet irányító MSZP-t és SZDSZ-t. Pécs szocialista városatyái szerda este tárgyalnak arról, miképp szavazzanak csütörtökön. Úgy néz ki, a frakció elveti majd a változtatási tilalmat, s ezzel szabad utat enged a beruházásnak: a korábbi rendkívüli közgyűlésen, illetve a városfejlesztési bizottság hétfői ülésén a tilalom ellen voksoltak.

Pedig a pécsi szocialisták sem szeretik a radart. Nem azért, mert félnek annak élettani hatásaitól: ők bíznak a katonai szakértőkben, akik állítják, hogy a létesítmény több nagyságrenddel kisebb sugárzással terheli a pécsieket, mint a saját mobiltelefonjuk, tévékészülékük, vagy a Misinán évtizedek óta álló tévétorony. A pécsi MSZP-sek nem a radartól tartanak, hanem választóik ítéletétől. Ugyanis még azok között is, akik nem vettek részt a lokátort elutasító, ám érvénytelen népszavazáson, többségben lehetnek azok, akik ellenzik az objektum megépítését. Ők nem hisznek a szakértőknek.

A baranyai megyeszékhelyen általános vélemény, hogy a szocialisták 2010-es választási esélyeit drámaian is ronthatja a radar befogadása. Ezért azt találgatják Pécs közélet iránt érdeklődő polgárai, hogy milyen ígérettel fegyverezte le a kormány a helyi szocialistákat. Az MSZP-frakcióból kiszivárgott információk alapján a legmeggyőzőbb kormányígéret az, hogy 2010-re - most már tényleg - megépül az autópálya Dunaújvárostól Pécsig, s ezzel a jelenleg holttérben lévő város belekerülhetne a kontinens gazdasági és turisztikai vérkeringésébe. A másik nagy ígéret, hogy az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) szerepkörre készülő Pécs minden kívánsága teljesül, s a kormány talál módot arra, hogy az EKF-nagyberuházások városra eső terheit mérsékelje. Hallani arról is, hogy a radar befogadása esetén a már négymilliárd forintos fejlesztésen átesett pécs-pogányi repülőtér kifutópályája meghosszabbodna egy újabb kétmilliárdos beruházás révén, s így Közép-Európa egyik legkorszerűbb régiós légikikötőjévé válna.

A pécsi szocialisták abban reménykednek, hogy bár a radar 2008-ra megépül, 2010-re azonban a pécsiek megszokják az 56 méteres tornyot, és elpárolog az objektum iránt táplált félelmük. Ugyanakkor, ha a felsorolt kormányígéretek megvalósulnak, akkor azok pozitív hatása épp három év múlva lesz érezhető, így rájuk hivatkozva akár nyerni is lehet a választásokon.

HM-iroda Pécsett

A magyar kormány már a kabinet döntését követő napon bejelentette a NATO-nak: a radar a Tubesen épül. Úgy tudjuk, hogy a Honvédelmi Minisztérium a közeljövőben képviseleti irodát nyit Pécsett, ahol minden érdeklődő választ kaphat a radarral kapcsolatos valamennyi kérdésére. A HM álláspontja ugyanis az, hogy a radart megszerettetni bizonyosan nem lehet a pécsiekkel, de elfogadtatni igen. Ezért az építkezés minden részletébe beavatják a helyieket. (Munkatársunktól)

A radarállomás látványterve
A radarállomás látványterve
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.