Ezer milliárd forint kellene környezeti kárfelszámolásra

Körülbelül ezer milliárd forintot igényelne az ország mintegy 40 ezer pontján  az - ipari, mezőgazdasági, honvédelmi - szennyezések felszámolása, s  erre a becslések szerint 40 évre is szükség lehet - mondta Dióssy  László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára  kedden Budapesten.

A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége által rendezett, a kármentesítések aktuális kérdéseivel foglalkozó  konferencián a szakállamtitkára hangsúlyozta: a részletes  kárfelmérés és számítógépes nyilvántartás segítségével 15 ezer  tényleges és potenciális szennyezőforrás, terület adataival  rendelkeznek, ennek alapján meghatározható a kármentesítés  ütemezése. Rangsorolhatják az elvégzendő feladatokat annak alapján,  hogy az adott szennyezőforrás milyen hatást gyakorol a talajra a  talajvízre, a környezetre.

Az elmúlt évtizedben is ennek alapján folyt a munka, több  minisztérium, az ÁPV Rt. és az önkormányzatok összefogásával 100  milliárd forintot költöttek 500 terület kármentesítésére - tette  hozzá.

Az aktuális legmagasabb összegű kármentesítéseket ismertetve a  nagytétényi ólom szennyezés felszámolásának 12 milliárd forintos, a  budafoki gázmassza felszámolás, hasznosítás 5 milliárd forintos  programjáról szólt az államtitkár. Elmondta hamarosan kiírják a  kivitelezési pályázatot az ürömi gázmassza szennyezés felszámolására  is.

A csepeli galvániszap-szennyezéssel kapcsolatban hangsúlyozta: a  cég felszámolása során derül ki, hogy biztosítható-e a 60-100 millió  forintos költség fedezete. A szennyező fizet elv alapján az állam  csak akkor vállalja át a költségeket, ha ez nem terhelhető a  gazdálkodóra. Az államtitkár szerint mielőbb szükség lenne olyan  jogszabályokra, amelyek arra köteleznék a cégeket, hogy letétet,  céltartalékot képezzenek, s ebből minden esetben fedezhető lenne az  okozott szennyezés felszámolása.

Az államtitkár szólt arról, hogy a következő 7 évben az Európai  Uniótól a szennyezések felszámolásához elnyerhető támogatások értéke   elérheti a 38 milliárd forintot. A tervek szerint a sikeres  pályázók a programok költségeinek 85 százalékához kaphatnak majd  támogatást az Európai Uniótól, s 15 százalékban a költségvetéstől.  Önrész tehát nem szükséges - emelte ki .

Az államtitkár ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy ezek a  támogatások nem nyerhetők el olyan munkákhoz, amelyek jogtalan  előnyt, hasznot, értéknövelést jelentenek valamilyen formában egyes gazdálkodóknak.
(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.