Csomag nélkül Melbourne-ben

Athéni olimpiai győzelme óta a két évvel ezelőtti, montreali vb-n és a tavalyi, belgrádi Eb-n is elvesztette a szerbek elleni döntőt a magyar férfiválogatott, ám a melbourne-i "vizes" világbajnokságon ma kezdődő pólótorna előtt Kemény Dénes szövetségi kapitány felidézi: egy esztendővel a 2004-es játékok előtt hasonló volt a helyzet, mint most, a jövő augusztusi, pekingi fellépést megelőzően...


- Nevezetesen?

- Sydneyben, 2000-ben nyertünk, majd nem sikerült a fukuokai vb és a budapesti Eb sem, de 2003-ban világbajnoki címet szereztünk Barcelonában, utána meg aranyérmesek lettünk Athénban. De ez már a múlt, mi most a jelennel foglalkozunk.

- És az mit ígér?

- Tíz éve úgy utazunk el minden nagyobb eseményre, hogy győzni fogunk, és a szándékunk most is ez. Csak ezúttal egy kicsit halkabban mondjuk, mert nem állna jól, ha a szerbektől elszenvedett vereségek után nekiállnánk kiabálni. A fő cél változatlanul az olimpia, ám mi a részcélt is teljesíteni akarjuk. Bár a pekingi sikerért, a sorrendben harmadik ötkarikás elsőségért mindent odaadnék, még a melbourne-i dobogót is, azért rémálmomban sem jut eszembe, hogy lemaradunk róla.

- Ráadásul a családias vízilabdás közegben akár összefüggés is lehet a vb-n nyújtott produkció és a játékok végeredménye között...

- Ez így van. Fogalmazzunk úgy: nem nagy baj, ha egy csapat megnyeri az olimpia előtti évben tartott világbajnokságot.

- Kétesélyes a melbourne-i torna?

- Maradjunk annyiban: rendkívül csalódott volnék, mi több, meg lennék lepve, ha nem szereznénk érmet. De a felkészülés során az olaszok ellen játszott döntetlen elgondolkodtatott. És az is, hogy a görögök meg a spanyolok egyaránt legyőzték a szerbeket. Szóval a magyar-szerb rivalizálásba az említett három válogatott beleszólhat, s ebbe a körbe sorolom még a horvát együttest is. Úgyhogy, amennyiben a kétségkívül bemelegítésnek ígérkező csoportmeccseken túl leszünk (ma Új-Zéland, csütörtökön Kanada, szombaton Románia következik - a szerk.), szép feladatok várnak ránk.

- Sokat merengett, kiket hagyjon ki a már-már emblematikus társaság tizenhármas keretéből?

- Noha nem volt könnyű kijelölni a legerősebb csapatot, sokat segített a dolgon, hogy tudtam: olyan nagyon azért nem nyúlhatok mellé. Ha két-három nevet kicserélnék a listán, a teljesítmény valószínűleg hasonló volna, mint a most fellépőkkel lesz. A keretszűkítést egyébként kifejezetten hasznosnak éreztem; akik bizalmat kaptak, abból, akik pedig kimaradtak, abból meríthetnek majd erőt a Pekingig hátralévő időszakra.

- A két szűkebb esztendő után mekkora az itthonról cipelt csomag?

- Amennyiben arra gondol, nem nehéz-e elviselni az állandó nyeréskényszert, hogy mindig, mindenki aranyérmet vár tőlünk, azt mondom: egyáltalán nem. Mert megenné a fene az egészet, ha csak a kívülállók akarnák a győzelmeket. Mivel mi még náluk is jobban akarjuk, ebben a tekintetben igazán egyszerű a dolgunk.



Tekintse meg vízipólós infografikánkat!


Vizes nyolcasok

Testvériesen megosztozott a két ponton a magyar és az olasz válogatott a melbourne-i világbajnokság női vízilabdatornájának nyitányán, így aztán a Valkai családban teljes lehet a béke: a mieinket erősítő Ágnes és nővére, az itáliaiaknál szereplő Erzsébet egyformán örülhetett, vagy éppen szentségelhetett a döntetlen nyomán.

A vb-címvédő magyarok és az olimpiai első olaszok mérkőzésének elején a rivális alaposan ráijesztett Godova Gábor játékosaira: részint centere, a százkilós Casanova szimpla jelenlétével, részint meg azzal, hogy elhúzott 3:1-re. A végül öt gólig jutó Pelle Anikó főszereplésével azonban 4:3-nál már "itt" volt az előny, s a továbbiakban nem engedték nagyobb levegővételhez egymást a felek.

Az utolsó periódusban, 8:8-as állásnál a magyarok megszerezték a labdát, ám kilenc másodperccel a befejezés előtt éppen Pelle izgulta el az akciót. Az érthetetlenül korán ellőtt labdával a vetélytárs még ellentámadást vezethetett, de csak egy kapufáig jutott...

A könnyebb folytatást ígérő csoportelsőség kérdése tehát változatlanul nyílt: a végén az örülhet, aki "laposabbra" veri a kvartett másik két együttesét, Új-Zélandot és Kubát.

Műugrás. Férfiak. Szinkronműugrás, 3 m: 1. Qin Kai, Wang Feng (kínai), 2. Despatie, Miranda (kanadai), 3. Schellenberg, Wels (német). Nők. Szinkrontoronyugrás: 1. Jia Tong, Chen Ruo-lin (kínai), 2. Cole, Wu (ausztrál), 3. Gamm, Subschinski (német).

Szinkronúszás. Egyéni, technikai program: 1. Natalja Iscsenko (orosz), 2. Civil (spanyol), 3. Szaho (japán).

Vízilabda. Nők. A csoport: Spanyolország-Kína 15:7, Oroszország-Németország 18:11. B csoport: Brazília-Puerto Rico 13:2, Ausztrália-Kanada 5:4. C csoport: Görögország-Kazahsztán 11:5, Egyesült Államok-Hollandia 9:7. D csoport: Magyarország-Olaszország 8:8, Kuba-Új-Zéland 7:7.

Edzõi konklúzió: "A fõ cél változatlanul az olimpia, ám mi a részcélt is teljesíteni akarjuk"
Edzõi konklúzió: "A fõ cél változatlanul az olimpia, ám mi a részcélt is teljesíteni akarjuk"
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.