A miniszterelnök szerint megbukott az utcai politizálás
A miniszterelnök szerint "kétszeresen is megbukott" a Fidesz politikája: tavaly őszszel, amikor a híres-hírhedt ultimátum után a parlament túlnyomó többsége a kormány megerősítése mellett döntött, miként megbukott az utcán is. Annak ellenére is - folytatta a miniszterelnök -, hogy a rendszerváltás óta soha ilyen jelentős erőfeszítést parlamenti párt nem tett arra, hogy utcára hívja a polgárokat azzal a nem titkolt szándékkal, hogy onnan gyakoroljanak nyomást a parlamentre és a kormányra. Ugyanakkor szerinte soha ennyire radikálisan még senki nem szólított föl arra, hogy "szinte bármilyen eszközzel neki lehet menni a kormánynak, semmi sem számít, csak a végeredmény". Ezen a ponton Gyurcsány Ferenc köszönetet mondott Magyarország polgárainak, mert nem adnak támogatást az "ilyen kalandorpolitikának". Annak ellenére sem, hogy az átalakulások sokasága, a változások mélysége valóban nem kis próba elé állítja a lakosságot.
A miniszterelnök szerint a Fidesz azt nem tudta elérni, hogy megfutamítsa a kormányt, amely csorbítatlanul végigviszi a kiigazításokat és a reformokat. Ezzel szemben a legnagyobb ellenzéki párt komoly károkat szenvedett - mára ugyanis szinte kibogozhatatlanul összekeveredett a hagyományos jobbközép konzervatív politika a szélsőséges, radikális, populista politikával.
- Mondják, megérte összekeveredni a nyilvánvalóan a hungarista és a fasiszta eszmékkel szimpatizálókkal csak azért, hogy ne veszítsék el a magyar jobboldali radikálisok szimpátiáját? Védeni kell az árpádsávos zászlót, amely alatt az "Ébresztő, ébresztő!" hungarista kórusa énekelt a múzeum előtt? - fordult a miniszterelnök a fideszes padsorok felé. Majd így folytatta: "Megérte-e olyan hírbe hozni magukat, hogy a legnagyobb ellenzéki párt nem a mérsékelt jobbközép hagyományokat folytatja, hanem kokettál az antiszemitizmus vádját magukra vonó jobboldali radikálisokkal? Ennek akár örülhetnének is a kormánypárti politikusok, de nincs ok örülni annak, hogy mára a legnagyobb ellenzéki párt elnöke és Csurka István közé lassan egyenlőségjel tehető."
Gyurcsány Ferenc méltatlannak nevezte, hogy a legnagyobb ellenzéki párt március 15-én a kormány elkergetéséről beszélt. Abból pedig - tette hozzá - elegünk van, hogy a nemzeti ünnepeink nem az összetartozásról, hanem a kirekesztésről szólnak. A miniszterelnök szóvá tette az Orbán Viktor által használt "kettős beszédet". Mint mondta, ő egyenesen beszél: ha bármely népszavazási kezdeményezés érvényes és eredményes, annak végeredményét a kormány és a parlamenti többség magára nézve kötelezőnek ismeri el.