A miniszterelnök szerint megbukott az utcai politizálás

A kormány megbuktatását célzó ellenzéki politika megbukott - hangoztatta tegnap a parlamenti ülésen napirend előtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki a konzervatív hagyományok elárulásával vádolta a Fideszt, s egyúttal a háborús politika befejezésére szólított fel.


A miniszterelnök szerint "kétszeresen is megbukott" a Fidesz politikája: tavaly őszszel, amikor a híres-hírhedt ultimátum után a parlament túlnyomó többsége a kormány megerősítése mellett döntött, miként megbukott az utcán is. Annak ellenére is - folytatta a miniszterelnök -, hogy a rendszerváltás óta soha ilyen jelentős erőfeszítést parlamenti párt nem tett arra, hogy utcára hívja a polgárokat azzal a nem titkolt szándékkal, hogy onnan gyakoroljanak nyomást a parlamentre és a kormányra. Ugyanakkor szerinte soha ennyire radikálisan még senki nem szólított föl arra, hogy "szinte bármilyen eszközzel neki lehet menni a kormánynak, semmi sem számít, csak a végeredmény". Ezen a ponton Gyurcsány Ferenc köszönetet mondott Magyarország polgárainak, mert nem adnak támogatást az "ilyen kalandorpolitikának". Annak ellenére sem, hogy az átalakulások sokasága, a változások mélysége valóban nem kis próba elé állítja a lakosságot.

A miniszterelnök szerint a Fidesz azt nem tudta elérni, hogy megfutamítsa a kormányt, amely csorbítatlanul végigviszi a kiigazításokat és a reformokat. Ezzel szemben a legnagyobb ellenzéki párt komoly károkat szenvedett - mára ugyanis szinte kibogozhatatlanul összekeveredett a hagyományos jobbközép konzervatív politika a szélsőséges, radikális, populista politikával.

- Mondják, megérte összekeveredni a nyilvánvalóan a hungarista és a fasiszta eszmékkel szimpatizálókkal csak azért, hogy ne veszítsék el a magyar jobboldali radikálisok szimpátiáját? Védeni kell az árpádsávos zászlót, amely alatt az "Ébresztő, ébresztő!" hungarista kórusa énekelt a múzeum előtt? - fordult a miniszterelnök a fideszes padsorok felé. Majd így folytatta: "Megérte-e olyan hírbe hozni magukat, hogy a legnagyobb ellenzéki párt nem a mérsékelt jobbközép hagyományokat folytatja, hanem kokettál az antiszemitizmus vádját magukra vonó jobboldali radikálisokkal? Ennek akár örülhetnének is a kormánypárti politikusok, de nincs ok örülni annak, hogy mára a legnagyobb ellenzéki párt elnöke és Csurka István közé lassan egyenlőségjel tehető."

Gyurcsány Ferenc méltatlannak nevezte, hogy a legnagyobb ellenzéki párt március 15-én a kormány elkergetéséről beszélt. Abból pedig - tette hozzá - elegünk van, hogy a nemzeti ünnepeink nem az összetartozásról, hanem a kirekesztésről szólnak. A miniszterelnök szóvá tette az Orbán Viktor által használt "kettős beszédet". Mint mondta, ő egyenesen beszél: ha bármely népszavazási kezdeményezés érvényes és eredményes, annak végeredményét a kormány és a parlamenti többség magára nézve kötelezőnek ismeri el.


A német csapatok éppen 63 éve vonultak be Magyarországra, de az ezt követő szörnyűségekben nagyon nagy felelősség terheli a magyar kormányzatot, a közigazgatást és a csendőrséget - mondta tegnap a parlamentben Szabó Zoltán szocialista képviselő.
Nem szállt vitába vele senki.
Talán tiszteletadás ez az áldozatok előtt, és nem csak figyelmetlenség a tételt egyébként vitatók részéről.

(N. N. P.)


Navracsics Tibor (Fidesz):

"Ha a miniszterelnök párbeszédet akar, ne támadja a másikat, ne rágalmazza az ellenzéket és annak vezetőjét. Nehéz úgy párbeszédet kezdeni, ha egy 16 perces beszédben 14 és fél percet szentel ennek. Úgy tűnik, a miniszterelnök úr a beszédét március 15-e előtt tanulta meg, azért hiányolja az elhatárolódást a tojásdobálástól, Pokorni Zoltán és Rogán Antal ugyanis elhatárolódott, de úgy látszik, önöknek semmi sem elég. Nem védjük az árpádsávos zászlót sem - az van. A miniszterelnök kétszer is »érintkezett vele« március 15-én, nem menekült előle. Gyurcsány úr pontosan tudja azt is, hogy a Fidesz nem antiszemita, nem folytat kettős beszédet."

Semjén Zsolt (KDNP):

"A kormány háborút visel saját nemzete ellen, de a népszavazással mód lesz arra, hogy a nép beírja az »elégtelent« a kormány bizonyítványába. Ami a háborúskodást illeti: nem a kormánypártok és az ellenzék között van a választóvonal, hanem a kormány és a saját népe között. Vonják vissza a vizitdíjat, ne vezessék be a tandíjat, ne adósítsák el még az unokáinkat is, s ne rágalmazzák külföldön az ellenzék vezetőjét. Március 15-én 200 ezren tettek hitet a szabadság, a béke és az igazságosság mellett a Fidesz megemlékezésén. De arra választ kell adnia valakinek, »Budaházy urat« hogyan sikerült épp március 15-én becserkészni. S miért pont a Fidesz-rendezvény közepén tették közzé, hogy elfogták?"

Kuncze Gábor (SZDSZ):

"Na, most ment el a kedvem az egésztől. Demokraták között miért foglalkozzunk Orbán Viktorral? Amit a Fidesz elnöke csinál, nem szól másról, mint »eszement sértettségről«. Elveszített két választást, ezért mindent elkövet, hogy parlamenten kívüli eszközökkel kikényszerítse a kormány megbuktatását. A Fidesz nem folytat kettős beszédet, ugyanazt mondja, amit a randalírozók, hogy a kormány nem legitim. Az árpádsávos zászlóval egyébként, mint történelmi zászlóval, nincs semmi baj, csak Árpád nem lengette a kezét. A Fidesz taszít egyet a tömegen a nemzeti ünnepeken, mint a kecskén szokás a vurstliban. Ha ma sem lesz forradalom, az sem baj, máskor nagyobbat löknek a »kecskén«".

Lendvai Ildikó (MSZP):

"A kormánybuktató ribillió elbukott március 15-én, az előadás érdeklődés hiányában elmaradt, de a jegyek visszaválthatók - békés együttműködésre. A többség az igazi ünnepre szavazott, a nyugalomra, köszönet a rendőrségnek, s mindazoknak, akik mégsem mentek oda »arénázni« a Fidesz nagygyűlésére. De biztos, hogy fenntartható még az »egy a tábor« jelszava? Egy-e a tábor a gyerekszínészek kifütyülésével, Kondor Katalinnal és Makovecz Imrével, akik rendkívüli állapot meghirdetéséről adtak ki közleményt, amelyhez a Demokrata és a Magyar Nemzet újságírói is csatlakoztak? Egy-e a tábor ifjabb és idősebb Hegedűs Lóránttal, s a Jobbik rendezvényén fellépő Wittner Máriával, a rendőrökre támadókkal?"

Dávid Ibolya (MDF):

"A lövészárok és a szembenállás, úgy tűnik, soha nem változik, de az ellenzék nem egységes: van egy anarchista magatartású ellenzék, és van egy európai értelemben vett cselekvő ellenzékiség Magyarországon. Március 15-én bűncselekmények sorozata valósult meg az utcán, amit az ország tétlenül nézett. Sok politikus, a kormány és a hatóságok sem tették nyilvánvalóvá: nem igaz, hogy a gyülekezésre és a véleménynyilvánítás szabadságára vonatkozó alkotmányos alapjog nem korlátozható. Épp ezért a randalírozók már elhiszik, hogy a demokráciának megfelelő módon nyilvánították ki ellenvéleményüket. Ezek után a Gönczöl- és a Morvai-bizottságnak együttesen kellene az ország érdekében fellépnie."(Cs. I.)


Gyurcsány Ferenc tegnap a parlamenti ülésen arról is beszélt, hogy egy fideszes képviselő, Wittner Mária március 15-én magyar hitű miniszterelnököt kívánt Magyarországnak. A miniszterelnök szerint ez az "idegen szívű" szinonimája, s ez talán már nem is burkolt, hanem nyílt zsidózás, tehát az önök egyik képviselője "úgymond lezsidóz" - fordult a fideszes padsorok felé. Ez "maga a XX. század mocska". A küzdelmet az emberi méltóság megőrzéséért megnyerik, ha kell, hiszen az ország többsége "a pokolba kívánja az antiszemitizmust". Wittner Mária közleményben tudatta: mélyen elítéli Gyurcsány Ferencet, különösen, hogy minden alap nélkül zsidózással vádolja, szándékosan félreérti őt, akit "a kommunista diktatúrában halálra ítéltek". De változatlanul azt szeretné, hogy olyan miniszterelnöke legyen Magyarországnak, aki "szívén viseli a magyar nép sorsát", aki nem hazudik.

A Fidesz elnöke a Parlament üléstermében lanyhuló figyelemmel hallgatja a vitát
A Fidesz elnöke a Parlament üléstermében lanyhuló figyelemmel hallgatja a vitát
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.