Cégbejegyzés egy óra alatt

Szeptembertől két nap, jövő júliustól pedig egy óra alatt bejegyeztethetők lesznek a cégek, ha a parlament elfogadja az igazságügyi tárca javaslatát. Ebben az esetben a kft. minimális jegyzett tőkéje alapesetben 500 ezer, a zártkörű részvénytársaságoké pedig ötmillió forintra csökkenhet.

Az igazságügyi tárca március 14-én terjesztette elő a cégtörvény módosítási javaslatát. Ha a parlament elfogadja, a változások többsége ez év szeptember elsejével lépne hatályba. A szabályok elsősorban a cégbejegyzés és a cégadatok módosításának jelentős gyorsítását célozzák. Elméletileg már ma is létezik az egyszerűsített cégbejegyzés intézménye, de az ehhez adott szerződésminta túl szűk kereteket biztosított a vállalkozóknak, így ezt a lehetőséget ma kevesen választják - mondta az előterjesztés hátteréről Gadó Gábor, az igazságügyi tárca szakállamtitkára. A módosítás jóval több és az igények szerint változtatható minta alapján teszi lehetővé a kétnapos, elektronikus ügyintézést. Jelentős változás, hogy a cégbejegyzési illeték egységesen 15 ezer forintra csökken: jelenleg kft. és zrt. alapításakor 100 ezer, bt. és a kkt. esetén pedig 50 ezer forintot kell fizetni. A közzétételi illetéket pedig eltörölnék.

Ezzel egyidejűleg változik a gazdasági társaságokról szóló törvény legalacsonyabb jegyzett tőkéről szóló passzusa is. A korábbi tervektől eltérően a kft.-knek nem lesz 1000 forintos törzstőke-minimuma, a mostani hárommilliós előírás 500 ezer forintra mérséklődik. Ha azonban egyszemélyes kft. alakul, és a jegyzett tőkéjét készpénzben helyezik el, elég lesz rá 100 ezer forint is. A részvénytársaságoknál eddig előírt 20 milliós alsó határ nyilvános cégeknél megmarad, a zártkörűek esetében azonban ötmillió forintra csökken.

Nem lesz kötelező az aláírás közjegyzői hitelesítése: elegendő lesz annak ügyvédi ellenjegyzése. Így a cégalapítással kapcsolatos összes adminisztratív teendőt el tudja majd végezni az ügyvéd is.

Az "egyablakos" ügyintézés gyakorlati megvalósítása érdekében a jelentkező ráér a bejegyzést követő 8 napon belül bankszámlát nyitni, a jogi képviselő a tervezett nevet előzetesen "lefoglalhatja" a cégbíróságon, és igazolhatja a pénzbeli betét befizetését.

A cégadat-változás bejegyzési illetékei nőnének: a jelenlegi 5-8 ezer forintról az "egységesítés" jegyében szintén 15 ezer forintra. Ennek a szakállamtitkár szerint az az oka, hogy az adatváltozással a jövőben sem lesz kevesebb teendő.

Két új szabály csak 2008. július elsejétől lépne hatályba. Megszűnne a papíralapú ügyintézés, és kötelező lenne az elektronikus cégeljárást alkalmazni a jogi képviselőn keresztül. Így viszont egyszerűsített cégeljárásban a bejegyzés időtartama egy órára csökkenne. A tárca szerint ennek már csak azért sem lesz akadálya, mert az "egyablakos" bejegyzéssel a cégbírák dolga - rugalmasabb szerződésminták mellett is - jelentősen egyszerűsödik. A nem egyszerűsített cégeljárásnál azonban maradnak a mostani díjak, illetve a cégbírósági ellenjegyzésre kiszabott 15 napos határidő.

A Magyarországon praktizáló mintegy 10 ezer ügyvéd igyekszik az elektronikus cégeljáráshoz szükséges összes beruházást megtenni - mondta lapunknak Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke. Annak ellenére, hogy a cégtörvény módosítása többletterhet ró az ügyvédekre, nem tartja valószínűnek, hogy ez drágítaná a tarifáikat. Információink szerint a díjak jelentősen eltérhetnek a piacon, ám egy kft. alapításáért bizonyosan elkérnek több mint 100 ezer forintot.

Az, hogy nem lesz kötelező a közjegyzővel aláírási címpéldányt hitelesíttetni, nem rontja a szakma piaci pozícióit - reagált megkeresésünkre Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnökhelyettese. Az ügyvéd által ellenjegyzett, magánokiratba foglalt aláírás alacsonyabb bizonyító erejű, mint a közjegyző által hitelesített, így a bankok, bíróságok, tenderkiírók - vélekedett - a jövőben is csak az utóbbit fogadnák el. 2000 óta a közjegyzők az ügyvédekhez hasonlóan a szerződések tartalmi elemeiért is felelnek. Tarifáik szabottak, és általában alacsonyabbak az ügyvédekénél: egy 3 milliós kft.-nél közel 60 ezer, 500 ezer forintos jegyzett tőke esetén pedig mintegy 24 ezer forint a közjegyzői munka díja. Ráadásul míg az ügyvédek maguk szerzik be az elektronikus eljárásokhoz szükséges berendezéseket, a közjegyzőknél már ma egységesen működik ez a rendszer.

A cégtörvény módosításával párhuzamosan tárgyalja majd a parlament a jogügyletek biztonságáról szóló törvény tervezetét is - tudtuk meg Gadó Gábortól. Ez az eljáró jogi képviselő számára lehetővé tenné, hogy a szerződő által felmutatott személyazonosságot igazoló okirat adatait, illetve az azon található fénykép valódiságát azonnal, elektronikus úton ellenőriztesse a központi adatbázisban. (Az ingatlanmaffia máig közkedvelt visszaélési módszere, hogy a lakást a valódi tulajdonos nevére, de a bűnöző fotójával ellátott hamis személyi okmányok segítségével adják el a hiszékeny vevőknek. Sokat hallani az olyan eladósodott cégekről is, amelyeket hajléktalanoknak "értékesítenek". Az okmányok átadása nem lenne kötelező, de annak megtagadásakor az ügyvéd vagy a közjegyző elállhat az ügyintézéstől. A törvény elfogadása után az ügyvédi kamara szabályzatot alkot az ügyvédi feladatokról, várhatóan előírják, hogy szerződéskötéskor mikor kell megtagadni a közreműködést.

Ügyvédi irodában. Jöhet a következõ kiadás
Ügyvédi irodában. Jöhet a következõ kiadás
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.