Újabb botrány rázza a Fehér Házat
Az USA 93 szövetségi ügyésze elnöki kinevezett, és a Fehér Ház az igazságügyi tárcával összhangban bármikor, indokolás nélkül leválthatja őket. Arra is volt példa, hogy egyszerre mindegyiknek visszavonták a megbízását. Az egyesével való leváltást általában diszkréten bonyolítják, az érintettek valamilyen indokkal maguk mondanak le. Most viszont olyan ügyészeket rúgtak ki, akiket nem figyelmeztettek előre, és a lépést azzal indokolták, hogy elégedetlenek a szakmai teljesítményükkel. Ez súlyos vád, amely megnehezíti későbbi jogi pályájukat. Ezért derült ki pillanatok alatt, hogy a szakmai indokok mögött valójában politikai motívumok húzódnak meg: az ügyészek egy része éppen republikánusok ellen folytatott eljárást, mások nem voltak elég fürgék a demokrata párti politikusok visszaéléseinek kivizsgálásában. Volt, akinél republikánus honatyák telefonon érdeklődtek folyamatban lévő ügyekről, s amikor nekik nem tetsző választ kaptak, egyszerűen lecsapták a kagylót, vagy megpróbáltak nyomást gyakorolni a vizsgálatot végzőkre.
Gonzales az elnök régi embere, a texasi ügyvéd 1994 óta tagja Bush legszűkebb csapatának. Az első négy évben a Fehér Ház jogi főtanácsadója volt. Washingtonban az a hír járta, hogy ha a legfelső bíróságban a következő két év során üresedés lesz, akkor Bush Gonzalest jelöli. A mexikói eredetű, nyolcgyermekes, szegény családból származó, most 51 éves miniszter lehetett volna az USA történetében az első spanyol anyanyelvű legfőbb bíró. Ez az esély most elúszott, függetlenül attól, hogy Gonzales meg tudja-e tartani jelenlegi posztját.
A szenátus jogi bizottságának demokrata párti elnöke, Patrick Leahy mihamarabb nyílt meghallgatást akar tartani, ahol Gonzalesen kívül az elnök fő stratégájának, Karl Rove-nak és az ügy több más szereplőjének is eskü alatt kellene válaszolnia a kérdésekre. Az már kiderült, hogy Rove és néhány más fehér házi korifeus 2005-ben mindegyik szövetségi ügyészt el akarta mozdítani, hogy a Republikánus Párt megbízható híveivel töltsék be a posztokat. A terv akkor éppen Gonzales ellenállásán bukott meg.