Fakírok esete a genetikával
Fakírként kereste a kenyerét, késekkel szurkálta magát, parázson lépdelt az a pakisztáni tinédzser, akinek a rokonságában hat, hasonló képességekkel "megáldott" gyermeket találtak a kutatók. Elkészítették a családtagok genetikai térképét, így találtak rá egy génre, amelynek a hibás változata a család sok tagjánál előfordult. Közülük azok, akiknél két példány volt belőle - a kromoszómapár mindkét tagján egy-egy -, a születésüktől fogva nem érzékeltek fájdalmat. Minden más tekintetben egészségesnek bizonyultak, s rendben voltak az egyéb, tapintó-, hő-, nyomás- stb. érzékeléseik is. A családban szokás volt a rokonházasság, ez magyarázza, hogy az amúgy igen ritka génhiba a körükben nemcsak hogy sűrűn fordul elő, de, amint látható, a teljes érzéketlenséget okozó kettős (egy az apától, egy az anyától származó kromoszómán) előfordulás sem megy ritkaságszámba.
A kérdéses génről bebizonyosodott, hogy egy Na1.7-nek nevezett molekula termeléséért felelős, amely a fájdalomérző idegvégződéseken, az ingereket továbbító elektromosan töltött ún. nátriumcsatorna fontos alkotórésze. A hiányában elmarad az elektromos kisülés, ami a fájdalom érzetét a magasabb idegi központokba, az agyba továbbítja.
A fakír arab eredetű szó, eredetileg kolduló dervist, (muszlim), vallásában elmélyült, szent embert, aszkétát jelent. Közismertebbek mégis a hindu világ fakírjai. Ezek az indiai szubkontinensen sok helyütt ma is szentként tisztelt emberek különleges testi-lelki gyakorlatok, önszuggeszció, meditáció révén köznapi ésszel felfoghatatlan, rendkívüli teljesítményekre képesek. Egy részükről ugyan korábban már bebizonyosodott, hogy inkább
Az eddigiek szerint egyfunkciójúnak látszó SNCS9A gén segítségével új kísérletes modellek előállítása vált lehetségessé. Olyanoké, amelyeken a remény szerint csak és kizárólag a fájdalomérzést befolyásoló, célzottan tervezett molekulák tesztelhetők.