Szívvédő szieszta

A Dimitrios Trichopoulos vezette tudósgárda 23 681 felnőtt, 20-86 év közötti görög polgár életét követte nyomon - hat éven át. A csoportból eleve kizártak mindenkit, akinek bizonyított szív- és érrendszeri betegsége, illetve rosszindulatú daganata vagy más komolyabb baja volt. A hat év során összesen 792-en haltak meg, közülük 133-an szívbetegségben.

 

 

Az elemzésekből kiderült, hogy akik következetesen, hetente legalább háromszor ledőltek délben egy félórácskára, azoknál 37 százalékkal csökkent a halálos lefolyású szívinfarktus esélye.

Ez ideig a tudósok elsősorban a déliek egészséges étkezési szokásainak, az olívaolajnak, a halnak, a (mérsékelt) vörösborfogyasztásnak tulajdonítottak egészségvédő szerepet. Trichopoulosék kísérlete az első, mely statisztikailag bizonyította a délutáni pihenés szívet kímélő szerepét is. A délutáni alvás stresszoldó hatása lehet a döntő. Ez a dolgozó és a munka nélküli sziesztázók összehasonlításából is kiderült - utóbbiaknál rosszabbak voltak a szív- és érrendszeri mutatók.

Vajon mikor fog egy magyar dolgozó stresszmentesen élni? És délutánonként a munkahelyén vagy hazaugorva, az ágyikójában rendszeresen szundítani egyet?...

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.