Visszajár a fantombetegek pénze

Meglehetősen szerény érdeklődéssel indult a kormányzati ügyfélkapunak az a szolgáltatása, amellyel ellenőrizhetjük, milyen egészségügyi ellátást, gyógyszert számoltak el tajszámunkra. Extrém összegű csalást eddig nem találtak, viszont az elszámolások egy része mellől hiányzott a beteg neve, magyarán el nem végzett ellátásért fizetett az OEP.

Nem ritka, hogy egy ember fogait életében kétszer-háromszor is betömik. Furcsának legfeljebb azt lehet nevezni, ha ez a tömés csak papíron kerül bele kétszer-háromszor a fogba, mint ahogy ez Magyarország legalább néhány fogászati rendelőjében történik. S persze arról is sokan hallhattak már, hogy egyes fekvőbeteg-ellátó intézményekben (kórházakban) a hétvégére hazaengedett beteg papíron még az "osztályos húslevest" fogyasztot- ta vasárnap délben.

De az is könnyen előfordulhatott, hogy a szakrendelőben elvégzett rutinvizsgálatnál jóval alaposabb orvosi munka díját számítják fel az Országos Egészségbiztosítónál. Legalábbis az egészségügyi kormányzat feltételezése ez volt, amikor tavaly lehetővé tették, hogy a www. magyarorszag.hu internetes címen található kormányzati portálon keresztül mindenki ellenőrizhesse, milyen ellátásokat és gyógyszereket számoltak el taj számára, illetve a társadalombiztosítás terhére 1998 óta. Ehhez csupán egy okmányirodában hozzáférést, vagyis azonosítót és jelszót kell megadni a kormányzati ügyfélkapuhoz.

Korábban a szaktárca vezetője olyan extrém példákat hozott az egészségügyi ellátók kreatív könyveléséből, mint hogy egy férfi több alkalommal született és halálozott el - s az intézmény az ezzel járó térítést nyilván mindannyiszor fel is vette. Az azóta eltelt hónapok azonban egyelőre nemigen igazolták vissza azt, hogy az effajta "extrém" könyvelés, illetve elszámolás tömeges méreteket öltene, öltött volna a hazai ellátó intézményekben, kisebb összegű "túlszámlázás" azonban előfordul.

Eddig több tízezren nézték meg betegéletútjuk OEP által nyilvántartott adatait. Ehhez képest meglehetősen szerénynek tűnik a panaszosok száma. Tavaly augusztus eleje és december vége között mindössze 195-en, majd januárban még 79-en értesítették a portálon keresztül az egészségbiztosítót, hogy el nem végzett vizsgálatot, ellátást számoltak el taj számukra. A panaszok csaknem fele a járóbeteg-ellátáshoz kapcsolódott, kórházi ellátás nyilvántartása miatt ketten jelentkeztek, fogászatra 21-en, gyógyszerrel kapcsolatos anomáliára 66-an hívták fel az OEP figyelmét december végéig - tudtuk meg az egészségbiztosítótól.

A tapasztalat szerint jelentősebb visszaélés nem történt. Persze ez egy meglehetősen szűk keresztmetszete az egészségügynek: vélhetőleg sokan azok közül sem jelzik a rendellenességet az OEP-nek, akik megnézik betegútjukat, és észreveszik a "hibát". A 121 kivizsgált eset alapján mindenesetre az derül ki, hogy sokszor mindössze a vizsgált személy taj számát írják el. Az már nagyobb gond, ha nincs betegdokumentáció. Ez 10 esetben fordult elő, a beteg ilyenkor vagy meg sem jelent az intézménynél, vagy megjelent, de a valóságosnál több vizsgálatot, beavatkozást végeztek el rajta papíron. Míg az előbbi esetre egy-egy ellenőrzés során az OEP maga is rájöhet, az utóbbihoz a páciens segítségére is szükség van. Hasonlóan ahhoz, ha esetleg plusz fekvőnapokat számoltak el valaki nevére egy kórházban - például a dokumentáció és elszámolás szerint szombat-vasárnap is bent fektetik, holott a valóságban hazaengedik.

Az igazán hatékony megoldás nyilván az lenne, ha az ilyen eseteket az OEP ellenőrei szúrnák ki, például egy-egy vasárnapi kórházlátogatás alkalmával. Az viszont erősen kétséges, hogy az egészségbiztosítónak jelentős kapacitása lenne az effajta helyszíni ellenőrzésekre.

A kórházban töltött napok számának "adminisztratív" emelésén a vizitdíjjal együtt bevezetett, ugyancsak 300 forintos kórházi napidíj is segíthet. Ha ugyanis valaki csak három napot tölt bent, nem valószínű, hogy öt nap után fizetne csak azért, mert a kórháznak úgy jobb lesz. Viszont, ha a kórházat kapja rajta az OEP azon, hogy hiányos a napidíjkassza a betegszámhoz képest, akkor szankcionál - állítják az egészségbiztosítónál. S persze valamiféle szankció abban az esetben is várható, ha a kormányzati ügyfélkapun derül ki, hogy egy fogtömést valójában nem végeztek el. Ekkor annak térítését visszavonja az OEP, vagyis a legközelebbi támogatási összegből levonja a korábban elcsalt tételt. Drákói következménnyel, magyarán valódi büntetéssel azonban nem kell számolni.

Az egészségbiztosítónál az eddigi, viszonylag szerény eredmények ellenére azt remélik, a jövőben ebből a szempontból is tömegessé válik az ügyfélkapu használata. Az elektronikus adózás bevezetése kapcsán ugyanis már több mint 700 ezer ember rendelkezik az ehhez szükséges azonosítóval és jelszóval. S ha a kormány tervei valóra válnak az elektronikus közigazgatás kiterjesztésére vonatkozóan, akkor 2009-10-re az állampolgári ügyek sokaságát - legalább részben - intézhetjük majd online, így vélhetőleg a taj elszámolást is egyre többen ellenőrzik majd az interneten.

Betegdokumetáció egy fõvárosi rendelõben
Betegdokumetáció egy fõvárosi rendelõben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.