A kormány elkergetésének kilátásba helyezése "mindössze retorikai fordulat"
Mráz Ágoston Sámuel szerint az, hogy Orbán Viktor március 15-én arról beszélt, "a népszavazás után a kormány vagy végrehajtja az emberek akaratát vagy maga ad zöld utat arra, hogy kipenderítsék", annak a megfogalmazása, hogy a népszavazás a második Gyurcsány-kormány reformintézkedéseiről szól; vagyis azokról az intézkedésekről, amelyekkel mindenki azonosítja a kormányt. S ha a népszavazáson a lakosság elveti ezt a reformpolitikát, akkor értelemszerűen megkérdőjeleződik a kormány legitimitása – nyilatkozta lapunknak a Nézőpont Intézet kutatásvezetője.
Munkatársunk felvetésére, hogy a Fidesz elnökének szavai nyomán arra lehet vizionálni, hogy ha a kormány nem hajtja végre a nép akaratát, utána esetleg egy népfelkeléssel ki lehet penderíteni a hatalomból, a politológus határozott nemmel válaszolt.
– Ez a március 15-i forradalmi-népünnepi hangulat retorikai fordulata pusztán. A konkrét értelme semmiképp sem népfelkelésre lázítás. Mások is utaltak a ’48-49-es forradalomra valamilyen retorikai fordulattal - tette hozzá Mráz Ágoston Sámuel, aki szerint a Fidesz-elnök által használt "utolsó alkotmányos lehetőség"-kijelentés azt jelenti: az ellenzék számára más eszköz nincsen.
(Cs. I.)