Vélemények a "kormány kipenderítéséről"
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője:
Orbán mondatai semmi komolyan vehetőt nem jelentenek, a szónoklat csak a híveknek szóló aktuális pótvizsga volt kormánybuktatásból, amiből egyébként már akadt egynéhány (az őszödi beszéd kiszivárgását követő háromnapos ultimátum, az önkormányzati választások stb.). Orbán ugyanis érzi az erősödő belső kritikát, és egyre nagyobb szavakkal próbálja a pártelnöki székbe ragasztani magát. Ám még ha sikeres lenne is a népszavazás, a referendum eredménye akkor sem befolyásolná a kormány mandátumának hosszát. Az MSZP felesleges fideszes ajzószernek tartja az akciót, de ha megvalósul, akkor a kormány politikájának bemutatására alkalmas lehetőségként kezeli majd.
Ujhelyi István, az MSZP alelnöke:
Orbán arról beszélt, hogy a népszavazás után futhat a kormány, nos én a hétvégén többször is futottam, de nem a Fidesz elnöke kergetett, és nem is fog. Komolyra fordítva a szót, a népszavazásnak a kormány elkergetésének módszereként semmi racionalitása sincs. Kétségbeesett kapkodásról van szó a hatalom megszerzéséért folytatott küzdelemben, illetve Orbán így akarta magát erősíteni a jobboldal vezérének pozíciójában.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke:
Én a Fidesz elnökének mondataiból nem előrehozott választásokat, kormánykergetést vizionálok, hanem egy nagyzási hóbortban szenvedő Orbán Viktort, aki már rég elfelejtette a demokratikus játékszabályokat, és most beszél összevissza. Semmi más nem történt, pusztán egy olyan Orbán Viktor beszélt, aki ahányszor lefekszik aludni, mindig arról álmodik, hogy megszerzi a hatalmat, és erre nem kell a menetrendszerű választásokig várni.
Horn Gábor koalíciós államtitkár:
Semmi többről nincs szó, csak a szokásos Orbáni hecckampányról, amivel ezúttal is a saját csapatait tüzelte. Azokat, akik ott is vannak az utcán. Megnyilatkozása egyébként remekül beleillik abba a politikának nem nevezhető valamibe, amit Orbán folytat. Hisz nehezen képzelhető el, hogy a jelenleg megmaradt három kérdésnek lenne bármilyen „kormánykipenderítő” tétje.
Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója:
Nem kívánom értelmezni a Fidesz elnökének "kipenderítős", a kormány futására vonatkozó mondatait. Az utolsó alkotmányos lehetőség a népszavazás, minden idegszálammal erre koncentrálok, ahogy minden fideszes. S hogy a népszavazás után mi következik? Ahhoz, hogy a folyón átkeljünk, a hídig el kell menni. Még nem értünk oda a hídhoz.
Ágh Attila politológus:
Kezdjük azzal, hogy Orbán a népszavazást utolsó alkotmányos eszközként emlegeti – nos, egy referendum nem lehet kabinetbuktató eszköz. Ez csúnya csúsztatás. De kár ezen csodálkozni, Orbán egy jól felépített demagóg rendszerben mozog: valós, szokványos dolgokat (kormánnyal szembeni elégedetlenség, a Fidesz kabinetváltási törekvése) populista, megbélyegző nyelvezettel fogalmaz meg. De ügyel rá, hogy ingerlésre ugyan alkalmas, de csak utalásszerű, általános szavakat használjon (például kipenderítés, konkrét menetrend nélkül), amelyek mögül könnyen kihátrálhat. Azaz ezek a mondatok nem jelentenek valódi veszélyt.
(Cs. I. – N. B. Gy.)