Újabb magyar demonstráció az osztrák szemétégető terve ellen
A szentgotthárdiak elszántsága azt bizonyítja, hogy a 17 ezres kistérség lakói egyre inkább környezeti agresszióként fogják fel a közvetlenül az államhatár mellett lévő közös ipari parkba tervezett évi 200 ezer tonna osztrák kommunális hulladék megsemmisítésére létrehozandó erőművet.
Az elkeseredést jellemzi, hogy a tiltakozók immár csaknem hétezer aláírást gyűjtöttek össze, hogy kifejezzék: elegük van a habzó Rábából, a Lapincsba engedett napi 40-70 tonna ásványi sóból, s az újabb füstölgő gyárkéményekből. Utóbbiakból ugyanis az uralkodó szélirány a városra fújná a daganatos betegségeket okozó dioxinokat, finomporokat.
Bugán József alpolgármester utalt rá: a városnak nincs szüksége arra az energiára, amit a Begas nevű burgenlandi vállalkozás termelne a három ország határán, ahol három nemzeti park létezik. Ők a jövőt az alpesi levegőre, a tiszta erdőkre, a welnesz- a bio- és a falusi turizmusra akarják építeni. Hozzátette: egyre nő az őket támogató befolyásos tiltakozók száma, hiszen melléjük állt az országgyűlés környezetvédelmi bizottsága is.
Labritz Béla horgász, helyi képviselő szerint a folyószennyezés miatt már kipusztult az őshonos halállomány 30 százaléka, megszakadt a tápláléklánc. Az osztrákok mégsem tettek egy kapavágást sem a katasztrófa megállítására. Utóbbi miatt kesergett a betegágyából felkelt, váratlanul megjelent Viniczay Tibor polgármester is.
Simon Balazic a Szlovén Zöldpárt muravidéki szervezetének vezetője azt mondta: egy ilyen hatalmas hulladékégető nagy terhelést jelent a környezetre. Ezért közösen mindent meg kell tenni, hogy meghiúsuljon a terv. Hirnök József, a Magyarországi Szlovének Szövetségének elnöke arra figyelmeztette a beruházókat: a klímaváltozás miatt meg is fordulhat a szélirány. Christina Brunner, a Burgenlandi Zöldpárt jennersdorfi szóvivője rámutatott: ők is ellenzik a beruházást, hiszen a hulladékot nem megsemmisíteni, hanem újrafeldolgozni kell. Azért is furcsállja a tervet, mert Burgenlandban évente csak 40 ezer tonna hulladék keletkezik. Egyébként szerinte az osztrák oldalon is vannak környezetei problémák, már most is óriási az egészségre veszélyes finompor szennyezés, ami bővül, ha megépítik az égetőt, tette hozzá.
A show-elemekkel tarkított megmozdulás résztvevői elhatározták: folytatják a demonstrációkat.