Messze a legnagyobb

Bár a magyarok pulzusszám-emelkedése még odébbra tehető, azért úgy helyes, ha rögzítjük: ma kezdődik Melbourne-ben a vizes sportágak tizenkettedik világbajnoksága. Az öszszesen öt szakág monumentális eseményét a szinkronúszók selejtezői nyitják, hogy aztán vasárnaptól a hosszútávúszók, hétfőtől a műugrók és a női vízilabdázók, keddtől a férfi pólósok, a jövő vasárnaptól pedig az úszók is bekapcsolódjanak minden idők legnagyobb méretű vb-jének eseménysorozatába.

Az ausztrál szervezők büszkén kiáltják világgá a létező összes fórumon, hogy soha annyi nemzet (173) nem vett még részt hasonló megmozduláson, mint most, úgyhogy az eddigi csúcstartó, Barcelona (2003, 157 ország) már a startjel előtt visszasomfordálhat a lajstrom második helyére. A 2195 sportoló és 1455 hivatalos delegált három helyszínre hivatalos: az Australian Open Grand Slam-tenisztorna legjelentősebb mérkőzéseinek otthont adó, ezúttal 11 200 néző fogadására alkalmas Rod Laver Arena - két héten át Susie O'Neill "pillangókisasszony" nevét viselő - mobil medencéjében az úszók és a szinkronúszók, az úgynevezett Sport- és Vízicentrumban a műugrók és a pólósok, míg a St. Kilda Beach környékén a hosszútávúszók csobbannak, úgyhogy az április elsejei zárásig Melbourne-szerte lesz látnivaló szépen.

A nézelődést (plusz ajándékként akár a holnapi Forma-1-es futammal) a magyar szereplők is időben elkezdhetik, mivel - a tízórás időeltolódás kellemetlen hatásait megelőzendő - már valamennyien a távolban tartózkodnak. Ráadásul az idehaza különleges figyelemmel kísért, s mint mindig, ezúttal is nyerni induló férfi vízilabda-válogatott játékosai akár a medencében is akklimatizálódhatnak, hiszen csoportellenfeleiknél ideálisabb vetélytársakat kívánni sem tudtak volna: az Új-Zéland, Kanada, Románia hármas elleni mérkőzéseiket tekintsük versenykörülmények között tartandó bemelegítésnek... A címvédőként fellépő női együttesnek csak árnyalatnyival lesz nehezebb dolga: amennyiben a lányok "csont nélkül" - vagyis a további próbát elkerülve - akarnak negyeddöntőbe jutni, akkor a nyitányon le kell gyűrniük az olaszokat, majd számukra is tréningpartnerek következnek; előbb szintén Új-Zéland, aztán, az első szakasz zárásaként Kuba.

A kilenctagú úszóküldöttség végképp nem bíz semmit a véletlenre, tekintve, hogy a rajtot megelőzően tíz nappal elfoglalta állomáshelyét. A delegáció két "húzóneve", Cseh László és Gyurta Dániel érmekért indult útnak; közülük Cseh nem is akármilyenért. A vb utolsó napján rendezendő 400 méteres vegyesúszásban végre szeretné megelőzni az amerikaiak extraklasszisát, Michael Phelps-t - na meg a szintén egyesült államokbeli Lochtét, a tunéziai Mellulit és az olasz Marint... -, ám a kalkulátorok szerint ehhez alighanem világrekordra lesz szükség. Gyengébb számában, 200 méter vegyesen a dobogó bármelyik fokával beérné, csakúgy, mint az athéni ezüstjét követően mély gödörbe került, onnan azonban vasakarattal kikapaszkodó Gyurta 200 méter mellen.

A rend kedvéért meg kell említeni, hogy a jövő hét végéig tartó "felvezető" periódusban honfitársaink közül négy hosszútávúszó és három műugró is megmutatja magát: ha ők csak annyit érnek el, hogy sikerül ráhangolniuk az itthon szurkolókat a folytatásra, már megtették a magukét. Aztán jöhetnek az álmos hajnalok meg reggelek a tévéfotelban; mi másban bízhatnánk, mint hogy érdemes lesz figyelni...

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.