Kordont bont a rendőrség?
A Budapest védelmében megsérült rendőröknek jutalmat ígért a főpolgármester. Ezúttal a Fidesz is köszönetet mondott a rendőrség munkájáért. A fővárost több mint húszmillió forintos kár érte – csak a feldöntött telefonfülkék pótlása ötmillió forintba kerül. Tegnapra eltakarították a barikádok, a fölgyújtott kukák maradványait, csak a vízágyúzás nyomai, kékes pocsolyák emlékeztettek a „forradalomra”.
Politikai vitát gerjesztett a körözött Budaházy György elfogásának csütörtöki időzítése; Bene László országos rendőrfőkapitány közlése szerint ez csak ürügy volt a vandál csoportok számára, hogy a belvárosba vonuljanak. Demszky Gábor szerint is naivitás azt hinni, hogy e nélkül békésen hazavitték volna köveiket. A Fidesz és a KDNP viszont gyanakszik, és vizsgálatért kiált. Az országos rendőrfőkapitány szerint a Fidesz rendezvényéről távozókat egy a Szabadság téri csata óta körözött férfi hangosbeszélővel próbálta ellenállásra és Budaházy György kiszabadítására buzdítani – sikertelenül. A Fidesz is elhatárolódik a zavargásoktól, ami szerinte a hatalom érdekét szolgálta. A szocialisták és a liberálisok ellenben az orbáni politika következményének tartják a történteket.
Budapesttel ellentétben a vidéki ünnepi megemlékezések és demonstrációk békésen zajlottak: a fővároson kívül csak Pécsett került sor rendőri intézkedésre a megemlékezésekkel összefüggésben.
Az ellenzék és a tavaly őszi zavargások után a kormány felelősségét hangoztató Civil Jogász Bizottság is általánosságban törvényesnek ítélte a rendőri fellépést. Még Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke is úgy ítélte meg, hogy „a rendőrök most a törvényesség keretein belül maradtak”. Rogán Antal V. kerületi polgármester is leginkább azt kifogásolta, hogy a zavargókat az általa vezetett kerületbe kergették a rendőrök, akik egyébként is „kapkodtak”.
A zavargások széles körű nemzetközi visszhangot váltottak ki. A külföldi sajtó általában szélsőjobboldali csoportoknak tulajdonítja az utcai rendbontásokat. A Reuters brit hírügynökség szerint viszont, a tavaly őszi zavargásokkal ellentétben, a csütörtöki erőszakos cselekmények a társadalom peremére sodródott csoportok számlájára írhatók. Az osztrák Die Presse annak a véleményének adott hangot, hogy a széles nyilvánosság rezignáltsággal reagál a politika polarizáltságára. Szemmel láthatóan beletörődött abba, hogy már a magyar nemzeti ünnepek is puszta pártpolitikai civakodásoktól visszhangzanak.
Egyelőre nem tudni, folytatódik-e a tavaly ősszel kezdődött kormányellenes tüntetéssorozat. Mindenesetre Bene László országos rendőrfőkapitány bejelentette: a dolgok jelen állása szerint hétfőn elbontják az ősszel felállított Kossuth téri kordont. Viszont, ha szélsőséges csoportok ismét megkísérelnék a tér megszállását, visszaállíthatják a fémkerítést a Parlament épülete körül.